Workshop Schedule

Maker Faire Rome 2015 offers a huge schedule where you can find workshops, performance, talks and events dedicated to kids and adults. To participate you have to reach the room where the event will be taken a few minutes before its beginning ( participation depends on the capacity available on arrival). In some cases (like some workshops addressed to kids) you have to fill the online form linked below the event description.
Download program
This section is constantly updated.

 
FRI 16 SAT 17 SUN 18

Friday 16 October

From 9.00 am to 10.00 am · House of Drones · [Performance]

Free test of minidrones by the audience

na

From 9.30 am to 1.00 pm · Isola Kids 1 · [Kids Workshop]

Digital Storytelling with Python

Codemotion Kids

From 9.30 am to 1.00 pm · Isola Kids 5 · [Kids Workshop]

Unplugged Programming

Codemotion Kids

From 9.30 am to 7.00 pm · Isola Kids 1 · [Kids Workshop]

From flowers to cities

Codemotion Kids

From 9.30 am to 1.00 pm · Isola Kids 4 · [Kids Workshop]

Automata - DIY mechanisms

Explora - Museo dei bambini di Roma

From 9.30 am to 7.00 pm · Isola Kids 2 · [Kids Workshop]

How Smart Is Your Phone?

DiScienza

From 9.30 am to 7.00 pm · Isola Kids 6 · [Kids Workshop]

FIRST LEGO LEAGUE ITALY

Stefano Monfalcon e Andrea Denaro

From 9.30 am to 11.00 am · Room 10 · [Kids Workshop]

Code your first mobile app - Educational Day - Posti esauriti

Microsoft e Codemotion

From 9.30 am to 7.00 pm · Isola Kids 5 · [Kids Workshop]

MAGA' MAKE - Gioca Esplora

Assia Hassanein - Silvia Sacco

From 9.30 am to 1.00 pm · Isola Kids 7 · [Kids Workshop]

LEGO Education WeDo

Codemotion Kids

From 10.00 am to 11.00 am · Main Stage · [Maker Music]

Akes & WSHT present: Interactive Music

AKES & WSHT

From 10.00 am to 11.30 am · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotics and Animatronic - Educational Day - posti esauriti

Codemotion Kids

From 10.00 am to 11.30 am · Room 22 · [Kids Workshop]

Dash&Dot - Educational Day - posti esauriti

Codemotion Kids

From 10.00 am to 11.30 am · Room 19 · [Kids Workshop]

Tinkering Wearable - Educational Day - posti esauriti

DiScienza

From 10.00 am to 11.30 am · Room 21 · [Kids Workshop]

Intro Java - Educational Day - posti esauriti

Codemotion Kids

From 10.00 am to 10.30 am · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 10.00 am to 11.30 am · Room 23 · [Kids Workshop]

BlueBot - Educational Day - posti esauriti

Codemotion Kids

From 10.00 am to 11.30 am · House of Drones · [Performance]

First Person View Piloting Demos

Piloti di gare FPV

From 10.00 am to 11.30 am · Room 20 · [Kids Workshop]

We Do Lab - Educational Day - posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

From 10.30 am to 11.30 am · Stage 3 · [Talk]

Making at School - A project-based programme tailored for secondary schools

Cristina Martellosio

From 11.00 am to 12.00 pm · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera, Cogli la differenza

Pandalì e Le golosizie di Miranda

From 11.00 am to 11.30 am · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 11.00 am to 12.00 pm · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Toa Mata Band

Giuseppe Acito

From 11.30 am to 12.00 pm · Room 27 · [Talk]

Build children's toys with the 3D Printer

Lorenzo Guasti

From 11.30 am to 1.00 pm · Room 22 · [Kids Workshop]

Dash&Dot - Educational Day - posti esauriti

Codemotion Kids

From 11.30 am to 1.00 pm · Room 23 · [Kids Workshop]

BlueBot - Educational Day - posti esauriti

Codemotion Kids

From 11.30 am to 12.00 pm · House of Drones · [Performance]

4G Drone by TIM

Volo dimostrativo

From 11.30 am to 1.00 pm · Room 21 · [Kids Workshop]

Intro Java - Educational Day - posti esauriti

Codemotion Kids

From 11.30 am to 12.30 pm · Room 7 · [Talk]

Educational robotics and coding for schools

Pietro Alberti

From 11.30 am to 1.00 pm · Room 10 · [Kids Workshop]

Code your first mobile app - Educational Day - Posti esauriti

Microsoft e Codemotion

From 11.30 am to 1.00 pm · Room 19 · [Kids Workshop]

Stop Motion - Educational Day - posti esauriti

DiScienza

From 11.30 am to 1.00 pm · Room 20 · [Kids Workshop]

Coding Lab - Educational Day - posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

From 11.30 am to 1.00 pm · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotic Arm - Educational Day - posti esauriti

CodemotionKids

From 11.30 am to 12.30 pm · Stage 3 · [Talk]

Physical Computing In CS Education: Make Computer Science Tangible

Mareen Przybylla

From 12.00 pm to 12.30 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 12.00 pm to 1.00 pm · Main Stage · [Maker Music]

Tommaso Rosati Augmented instruments duo

Tommaso Rosati

From 12.00 pm to 1.00 pm · House of Drones · [Performance]

Free test of minidrones by the audience

na

From 12.00 pm to 12.30 pm · Stage 2 · [Talk]

I AM CEO

Zachary Wong

From 12.00 pm to 1.00 pm · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Aperitivi alternativi: che vinca il migliore!

Az. Ag.Cosmo Di Russo, Birrificio Baladin

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 22 · [Kids Workshop]

Fruit snack - for children

Nicoletta Mearelli

From 2.00 pm to 2.45 pm · Room 28 · [Talk]

Innovative methods in environment and cultural heritage protection

Luigi Campanella

From 2.00 pm to 7.00 pm · Isola Kids 4 · [Kids Workshop]

Soccer pitch

Fondazione Mondo Digitale

From 2.00 pm to 7.00 pm · House of Drones · [Performance]

Drone piloting mini -course for the audience

Sapr School

From 2.00 pm to 7.00 pm · Isola Kids 7 · [Kids Workshop]

Outdoor wooden game, several models of balanced rocking chairs from 2 to 4 seats, easy to realize by a cnc mill and to assemble in press fit.

Eder Freed Laureano Leon (Architetto e Designer Industriale) in collaborazione con Walter Gonzales Arnao (Architetto e Designer Industriale)

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 23 · [Kids Workshop]

QroKee, the strange machine that helps you draw

Stéphane Weibel / Sébastien Schneider

From 2.00 pm to 3.00 pm · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera - Meditazione prêt à porter

Domori S.r.l., Bottega S.p.a

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotics and Animatronic - Posti esauriti

Codemotion Kids

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 21 · [Kids Workshop]

Qmod: Alternative Energy Workshop

Dana Cannam

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 20 · [Kids Workshop]

The robotic lions tamer! Let's build and program a robot using Kinect sensor - Posti esauriti

Ing. Lorenzo Cesaretti

From 2.00 pm to 7.00 pm · Room 17 · [Talk]

Watterott

Stephan Watterott

From 2.00 pm to 5.00 pm · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Circuit bending

Tommaso Rosati

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 19 · [Kids Workshop]

Tinkering Wearable - Posti esauriti

DiScienza

From 2.30 pm to 3.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 2.30 pm to 7.00 pm · Isola Kids 3 · [Kids Workshop]

tastings of science

Maria Germini, Valentina Sebastiani, Paolo Barucca, Letizia Scacchi, Sandro Iannaccone

From 2.30 pm to 4.00 pm · Room 10 · [Cortocircuiti]

Make in Italy. Il Primo Rapporto sull'Impatto del Digital Manufacturing in Italia

Stefano Micelli; Paolo Reboani; Marco Tarantola; Stefano Venturi; modera Riccardo Luna

From 2.30 pm to 3.00 pm · Main Stage · [Maker Music]

Akes & WSHT present: Interactive Music

AKES & WSHT

From 2.45 pm to 3.45 pm · Room 8 · [Talk]

Design with Arduino like an engineer

Emanuele Bonanni

From 3.00 pm to 6.00 pm · Room 31 · [Workshop]

Parametric customization and prototyping. From concept to customized product

Graziano Mario Valenti, Michele Calvano, Matteo Flavio Mancini

From 3.00 pm to 4.30 pm · Room 4 · [Workshop]

Intuitive description of the omnidirectional motion

Vincenzo Cozzolino e Beniamina Rauch

From 3.00 pm to 6.00 pm · Room 32 · [Workshop]

Self-build interior design with 3d printer and eco materials

Antonio Alliva / Giampiero Romano / Carlo Mariella

From 3.00 pm to 4.00 pm · Stage 2 · [Talk]

ONEDAY Make your own sneakers

Roderick Pieters and Troy Nachtigall

From 3.00 pm to 3.30 pm · Room 12 · [Talk]

The role of the industrial designer in the Maker movement

Glenda Torres Guizado

From 3.00 pm to 3.30 pm · Room 15 · [Talk]

Tracking clouds and rain with low cost GPS chips

Saji Hameed, Eugenio Realini, Shinya Ishida

From 3.00 pm to 4.00 pm · Room 16 · [Talk]

IOT infrastructures without Cloud - how to create modular devices private networks

Girolamo Daniele Bruneo, Giovanni Battista Pullarà, Vincenzo Spatola

From 3.00 pm to 4.00 pm · Room 2 · [Talk]

Getting a headstart with Bluetooth Smart

John Leonard

From 3.00 pm to 6.30 pm · Room 14 · [Workshop]

How to Make a Business Plan for an Upcycling Project

Giulio Focardi

From 3.00 pm to 6.00 pm · Room 26 · [Talk]

Slow Maker: il disegno del cibo

Gaetano Pascale, Carlo Hausmann, Michele Mascaro, William Loria

From 3.00 pm to 4.00 pm · Room 7 · [Talk]

Educational robotics and coding for schools

Pietro Alberti

From 3.00 pm to 4.00 pm · Room 5 · [Talk]

"Made in Rome", project and start up - the Revolution Craft for the Rome's Renaissance, the City of Crafts and Creativity

Renato Giallombardo, Gian Paolo Manzella, Michela Ruggiero, Carlo d'Aloisio Mayo

From 3.00 pm to 4.00 pm · Room 30 · [Talk]

Sensor Buffets for Arduino

Richard Lowe

From 3.00 pm to 7.00 pm · Room 29 · [Talk]

Digitaly

Lorenzo Tagliavanti (Camera di Commercio di Roma), Andrea Di Benedetto (CNA), Diego Ciulli (Google), Amazon, Seat PG, Registro.it

From 3.00 pm to 4.00 pm · Stage 3 · [Talk]

Assistive Robots for Older Adults: GiraffPlus and beyond

Alessandra Sorrentino, Amedeo Cesta, Gabriella Cortellessa, AndreA Orlandini

From 3.00 pm to 4.00 pm · Main Stage · [Maker Music]

Primitive electronics and contemporary music. Light and graphite synth, FM random transmitter with double-bass and percussion

Nassau 1713 (Mainenti, Sanna, Pissavini)

From 3.30 pm to 4.30 pm · Room 12 · [Talk]

Storytelling. Self production told directly from protagonists

Angelo Soldani

From 3.30 pm to 4.30 pm · Room 1 · [Cortocircuiti]

Internet Bill of Rights

Arturo Di Corinto; Flavia Marzano; Guido Scorza; modera Anna Masera

From 3.30 pm to 4.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 3.30 pm to 5.00 pm · Room 28 · [Talk]

The Mediterranean diet: an Italian excellence as a lever for a regional development

Donini Lorenzo M – Sapienza University of Rome; Di Domizio Maria Cristina – Federalimentare; Hausmann Carlo – Romamercati; Montanari Armando – Sapienza University of Rome; Rossi Daniele – Confagricoltura

From 3.45 pm to 4.45 pm · Room 15 · [Talk]

KiteGen: the giant kite that produces clean energy from high altitude winds.

Giancarlo Abbate

From 3.45 pm to 7.00 pm · Room 22 · [Kids Workshop]

Super Fab Kids

Ilaria La Manna/ Alejandra Díaz de León Lastras

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 23 · [Kids Workshop]

QroKee, the strange machine that helps you draw

Stéphane Weibel / Sébastien Schneider

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 21 · [Kids Workshop]

BYOR: Build Your Own Robot! - posti esauriti

Emanuele Micheli/ Davide Canepa/ Stefano Melis/Luca Gilardi

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 18 · [Kids Workshop]

Toys in 3d - Posti esauriti

Codemotion Kids

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 20 · [Kids Workshop]

UDOO - Developing an App for IoT with App Inventor and UDOO

Antonio Rizzo

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 19 · [Kids Workshop]

Stop Motion - Posti esauriti

DiScienza

From 4.00 pm to 6.30 pm · House of Drones · [Performance]

First Person View Piloting Demos

Piloti di gare FPV

From 4.00 pm to 5.00 pm · Room 27 · [Talk]

3D printing for a sustainable future

Francesco Cavallo

From 4.00 pm to 5.00 pm · Room 10 · [Cortocircuiti]

Italiani di Frontiera: dal West al Web un'avventura in Silicon Valley

Roberto Bonzio, modera Alessio Jacona

From 4.00 pm to 5.00 pm · Main Stage · [Maker Music]

Usually Nowhere

Yakamoto Kotzuga

From 4.00 pm to 7.00 pm · Room 6 · [Talk]

UP! The credit card computer for Makers and Professional Makers

Fabrizio Del Maffeo & Daniele Cleri

From 4.00 pm to 1.00 pm · Room 5 · [Talk]

Self-produced electronic instruments in scientific investigations

Giuseppe Finizia

From 4.00 pm to 4.30 pm · Room 24 · [Talk]

Lucy is a robot that bends sunlight into your Home

Diva Tommei, Alessio Paoletti, Mattia Di Stasi

From 4.00 pm to 5.00 pm · Room 8 · [Talk]

Professional 3D printing for everyone

Sergio Zenere

From 4.00 pm to 5.00 pm · Stage 4 · [Performance]

3D Eatable Robot

Francesca La Spina

From 4.00 pm to 5.00 pm · Stage 3 · [Talk]

Trash Toys for Creative Learning

Adriano Parracciani

From 4.15 pm to 5.15 pm · Room 16 · [Talk]

IoT, Home automation, e-health : privacy and security issue

Vasco Petruzzi ( CEO ComputArte )

From 4.15 pm to 5.15 pm · Room 2 · [Talk]

Sensor to cloud: concrete scenario

Fabrizio Dominici & Erica Barone

From 4.15 pm to 4.45 pm · Stage 2 · [Talk]

Hacking Couture

Michela MUSTO

From 4.15 pm to 5.15 pm · Room 9 · [Talk]

ArduSiPM: A low cost handled device to detect cosmic ray and nuclear radiation

Valerio Bocci

From 4.15 pm to 5.15 pm · Room 7 · [Talk]

The Future Of Drones And Robotics: The Vision Of Tim Researchers and ROS

Gian Piero Fici

From 4.30 pm to 5.30 pm · Room 1 · [Cortocircuiti]

Crowdfunding: makers and money

Andrea Danielli; Matteo Loglio; Marco Rizzuto; modera Arcangelo Rociola

From 4.30 pm to 5.30 pm · Room 12 · [Talk]

Maker Experience: User-Centered Toolkit for Makers

Mino Parisi

From 4.30 pm to 5.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 4.30 pm to 6.00 pm · Room 17 · [Workshop]

Laser PCB

Enrico Bassi

From 5.00 pm to 5.30 pm · Stage 3 · [Talk]

Maker in Residence - Knowledge sharing in a fablab

Costantino Bongiorno

From 5.00 pm to 5.30 pm · Room 15 · [Talk]

How a maker can optimize energy consumption and thermo-hygrometric comfort in a office

Francesco Salamone

From 5.00 pm to 5.30 pm · Room 24 · [Talk]

New technological postcards

Globe Postal Service

From 5.00 pm to 5.30 pm · Room 11 · [Talk]

Makers for Engineers Without Borders

Anjan Contractor

From 5.00 pm to 6.00 pm · Room 10 · [Cortocircuiti]

How we will move in the cities of the future

Mauro Spagnolo

From 5.15 pm to 6.00 pm · Room 28 · [Talk]

Europeana Food and Drink Challenge: a contest for creative teams and digital artisans

Giovanni Ragone

From 5.30 pm to 6.30 pm · Room 7 · [Talk]

Schematic and PCB Design with CircuitMaker

Benjamin Jordan

From 5.30 pm to 6.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 5.30 pm to 7.00 pm · Room 21 · [Kids Workshop]

BYOR: Build Your Own Robot! - posti esauriti

Emanuele Micheli/ Davide Canepa/ Stefano Melis/Luca Gilardi

From 5.30 pm to 6.00 pm · Room 11 · [Talk]

Decentralization, Resilience, Cooperation and Recycling - what can we learn from Gaza

Kliment Yanev

From 5.30 pm to 7.00 pm · Room 19 · [Kids Workshop]

Conductive Pen - Posti esauriti

DiScienza

From 5.30 pm to 6.00 pm · Room 25 · [Talk]

Molecola - Responsive surfaces for design

Cecilia Lalatta Costerbosa

From 5.30 pm to 6.30 pm · Room 9 · [Talk]

Tune your helloBEEprusa for dual and special materials

Francisco Mendes

From 5.30 pm to 7.00 pm · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotic Arm - posti esauriti

Codemotion Kids

From 5.30 pm to 6.30 pm · Room 2 · [Talk]

EAGLE PCB Design Software

Richard Hammerl

From 5.30 pm to 6.30 pm · Room 16 · [Talk]

POOMMAROBOT: The First Smart Pot in the World.

Gaetano Saurio

From 5.30 pm to 7.00 pm · Room 23 · [Kids Workshop]

ALEVIAR - Posti esauriti

Claudio Critelli

From 5.30 pm to 6.30 pm · Room 1 · [Cortocircuiti]

Make for China

Massimo Banzi; Jeffrey Kang; modera Barbara Carfagna

From 5.45 pm to 6.15 pm · Room 15 · [Talk]

Solar Powered Internet of Things

Jan Willem Smeenk

From 6.00 pm to 7.00 pm · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Toa Mata Band

Giuseppe Acito

From 6.00 pm to 7.00 pm · Main Stage · [Maker Music]

Artusi Remix Show. A tribute to Italian traditional cuisine

Daniele De Michele "Don Pasta"

Saturday 17 October

From 10.00 am to 7.00 pm · Isola Kids 2 · [Kids Workshop]

How Smart Is Your Phone?

DiScienza

From 10.00 am to 10.45 am · Room 28 · [Talk]

A robotic exoskeleton for children gait rehabilitation

Alessandra Pacilli

From 10.00 am to 11.30 am · Room 27 · [Talk]

Orticale

Stefano Grillo, Giulia Schiavetti, Elena Ruocco

From 10.00 am to 7.00 pm · Isola Kids 1 · [Kids Workshop]

From flowers to cities

Codemotion Kids

From 10.00 am to 7.00 pm · Room 17 · [Talk]

Watterott

Stephan Watterott

From 10.00 am to 11.00 am · Main Stage · [Maker Music]

instròniks: WE MAKE THE MUSIC (with Arduino, of course...)

Marc Sibila, Jordi Divins

From 10.00 am to 7.00 pm · Isola Kids 3 · [Kids Workshop]

tastings of science

Maria Germini, Valentina Sebastiani, Paolo Barucca, Letizia Scacchi, Sandro Iannaccone

From 10.00 am to 5.00 pm · Room 31 · [Workshop]

Make the Future RIGHT NOW with Electric Paint and the Touch Board

Matt Johnson

From 10.00 am to 2.00 pm · Room 29 · [Talk]

CNA NeXT SchooLab

-

From 10.00 am to 7.00 pm · Isola Kids 7 · [Kids Workshop]

Outdoor wooden game, several models of balanced rocking chairs from 2 to 4 seats, easy to realize by a cnc mill and to assemble in press fit.

Eder Freed Laureano Leon (Architetto e Designer Industriale) in collaborazione con Walter Gonzales Arnao (Architetto e Designer Industriale)

From 10.00 am to 11.00 am · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

DPA Microphone University. Seminario a cura di SAE Institute

Salvatore Zocco per Casale Bauer

From 10.00 am to 2.00 pm · Room 32 · [Workshop]

SMD assembly for terrified beginners

Kliment Yanev

From 10.00 am to 7.00 pm · Isola Kids 5 · [Kids Workshop]

MAGA' MAKE - Gioca Esplora

Assia Hassanein - Silvia Sacco

From 10.00 am to 12.30 pm · House of Drones · [Performance]

Drone piloting mini -course for the audience

Sapr School

From 10.00 am to 7.00 pm · Isola Kids 6 · [Kids Workshop]

FIRST LEGO LEAGUE ITALY

Stefano Monfalcon e Andrea Denaro

From 10.30 am to 11.30 am · Room 10 · [Talk]

Fab Textiles - Experimental Digital Clothing

Anastasia Pistofidou

From 10.30 am to 2.30 pm · Room 14 · [Workshop]

How to design and build a quadcopter robot: an engineering approach

Luca Agrippino, Giuseppe Arenare

From 10.30 am to 11.30 am · Room 3 · [Talk]

Intel® IoT Developer Program

Francesco Baldassarri

From 10.30 am to 12.30 pm · Room 1 · [Cortocircuiti]

Make, Disrupt, Change the game

Sara Krugman; Camille Bosqué; Mary Huang; modera Alessio Jacona

From 10.30 am to 12.00 pm · Room 23 · [Kids Workshop]

Colourful Science! Chemical Experiments for kids with common substances. - posti esauriti

Paolo Capobussi

From 10.30 am to 12.00 pm · Room 21 · [Kids Workshop]

Coding Lab - posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

From 10.30 am to 12.00 pm · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotics and Animatronic - Posti esauriti

Codemotion Kids

From 10.30 am to 7.00 pm · Isola Kids 4 · [Kids Workshop]

Family Creative Learning: children and their parents learn and code together through the use of creative technologies

Agnese Addone, Laura Brandolini, Caterina Moscetti, Marco Vigelini e mentor provenienti da tutta Italia

From 10.30 am to 12.00 pm · Room 20 · [Kids Workshop]

Mozi - J : Playing with modular paper circuits - posti esauriti

Maria Chiara Colciago

From 10.30 am to 11.30 am · Room 7 · [Talk]

Developing physical computing solution with UDOO and Android App Inventor in few minutes

Antonio Rizzo, Maurizio Caporali, Francesco Montefoschi

From 10.30 am to 11.30 am · Stage 2 · [Talk]

FabLab, business plan and self-management - The zany case of Fablab Genova

FabLab Genova, mattia salvi

From 10.30 am to 11.30 am · Room 11 · [Cortocircuiti]

Remaking Education

Agnese Addone; Lorenzo Guasti; Chiara Russo; Giorgio Ventre; Leonardo Zaccone, modera Giulia Lotti

From 10.30 am to 12.30 pm · House of Drones · [Performance]

First Person View Piloting Demos

Piloti di gare FPV

From 10.30 am to 11.30 am · Room 9 · [Talk]

mBot-Educational STEM Robot For Kids and Beginners

Martin He

From 10.30 am to 12.00 pm · Room 19 · [Kids Workshop]

Tinkering Wearable - Posti esauriti

DiScienza

From 10.30 am to 11.00 am · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 10.30 am to 12.00 pm · Room 22 · [Kids Workshop]

Paper architecture - Children - Posti esauriti

Borsisti e tirocinanti del CeSMA

From 11.00 am to 1.00 pm · Room 33 · [Workshop]

VisualFood, the edible food art

Rita Loccisano

From 11.00 am to 11.30 am · Room 15 · [Talk]

I AM CEO

Zachary Wong

From 11.00 am to 1.00 pm · Room 30 · [Workshop]

Visualino

ArticaCC

From 11.00 am to 11.45 am · Room 28 · [Talk]

Measuring particles by light

Eugenio Fazio

From 11.00 am to 11.30 am · Room 5 · [Talk]

Maker movement -Creating knowledge through basic intention

Tomi Dufva

From 11.00 am to 12.00 pm · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera - Oggi serviamo il futuro

Ferrari Farm, Vinoi

From 11.00 am to 11.30 am · Room 4 · [Talk]

3doers: get your project printed or start to print for others

Marco Zappia or Mattia Spinelli

From 11.00 am to 12.00 pm · Main Stage · [Maker Music]

3Dvarius, the first electric 3D printed violin

Géraldine Puel, Laurent Bernadac

From 11.00 am to 12.00 pm · Stage 4 · [Talk]

Power of communities

Moushira Elamrawy

From 11.00 am to 11.30 am · Room 24 · [Talk]

Nautica sostenibile - Paper8: la barca pieghevole a propulsione ibrida

Paper8 Sailing Team

From 11.00 am to 12.00 pm · Room 16 · [Talk]

Terpsìphoné. It sounds like you

Concetta Cucchiarelli, Stefano Di Pietro

From 11.15 am to 12.15 pm · Room 6 · [Talk]

First step: software & 3D design!

Pietro Nardi

From 11.30 am to 12.30 pm · Room 10 · [Cortocircuiti]

“#HumanizingIoT: The Power of People in industrial IoT applications”

Cosimo Palmisano, modera Aldo Pecora

From 11.30 am to 12.30 pm · Room 8 · [Talk]

Genzyme Make(r) connections

Aldo Soligno, emerging talent in the documentary photography landscape Simona Bellagambi, International Affairs at Uniamo FIMR onlus and Member of Eurordis Board of Directors Serena Bartezzati, Media relations at UNIAMO FIMR onlus; Tullio Boi, Cartoonist

From 11.30 am to 12.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 11.30 am to 12.00 pm · Room 5 · [Talk]

Steampunk Makers and the New Industrial Revolution

Alessio Ballante, Federico Brandani (Steampact Project)

From 11.30 am to 12.30 pm · Room 11 · [Cortocircuiti]

War of drones

Fabrizio D'Urso; Paolo Mirabelli; Roberto Navoni; modera Pino Bruno

From 11.45 am to 12.15 pm · Room 15 · [Talk]

How to get your 3D printing startup feature on International Media

Davide Sher

From 11.45 am to 12.45 pm · Room 4 · [Talk]

3D Printing & Law: how to protect a revolution

Avv. Marco Giacomello / Avv. Maria Livia Rizzo

From 11.45 am to 12.45 pm · Room 7 · [Talk]

Botteghe Digitali (Digital Atelier): the video format reshaping the know-how economy

Giovanni Bossi (Banca IFIS), Stefano Schiavo (Lino's Type), Giorgio Soffiato (Marketing Arena), Stefano Micelli (autore di Futuro Artigiano e Professore di Economia e Management a Ca'Foscari)

From 11.45 am to 12.45 pm · Room 9 · [Talk]

Innovating Innovation: Thinkers, Designers and Makers @ TIM’s Joint Open Lab

Valeria D’Amico

From 12.00 pm to 12.45 pm · Room 28 · [Talk]

Copyright and the Internet: a legal picture

Irene Sigismondi

From 12.00 pm to 12.30 pm · Room 25 · [Talk]

Portable Amphibious Spherical Robot for land and aquatic deployment

Jaron Lee Jia Wen, Stevanus Satria, Samantha Chan

From 12.00 pm to 12.30 pm · Stage 3 · [Talk]

OpenROV: Making Exploration Accessible

Eric Stackpole

From 12.00 pm to 1.00 pm · Room 12 · [Talk]

Award ceremony of the literary contest "Stories on self" and presentation of the 2016

Angelo Soldani

From 12.00 pm to 1.00 pm · Room 26 · [Talk]

Parliamo di tecnologia al servizio del consumatore Macchinari per alimenti

Sirman

From 12.00 pm to 12.30 pm · Room 24 · [Talk]

openQCM the open source Quartz Crystal Microbalance

Marco Mauro, Raffaele Battaglia, Gianluca Ferrini and Glenda Torres Guizado

From 12.00 pm to 12.30 pm · Stage 2 · [Talk]

Makers, let's make things right

Jonas Martens

From 12.00 pm to 1.00 pm · Main Stage · [Maker Music]

Making the VinBox sound with Daniel Chazarreta.

Daniel Chazarreta / Lucio Gonzalez

From 12.00 pm to 1.00 pm · Room 5 · [Talk]

Meeting of the Organizers of Mini Maker Faires

Alessandro Ranellucci, Carlo Fonda (Trieste Mini Maker Faire), Officine Arduino (Torino Mini Maker Faire), Rimini Beach Mini Maker Faire

From 12.15 pm to 1.45 pm · Room 21 · [Kids Workshop]

Robot kit for kids - posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

From 12.15 pm to 1.45 pm · Room 22 · [Kids Workshop]

Paper architecture - Children - Posti esauriti

Borsisti e tirocinanti del CeSMA

From 12.15 pm to 1.45 pm · Room 18 · [Kids Workshop]

Toys in 3d - Posti esauriti

Codemotion Kids

From 12.15 pm to 1.45 pm · Room 19 · [Kids Workshop]

Stop Motion - Posti esauriti

DiScienza

From 12.15 pm to 1.45 pm · Room 20 · [Kids Workshop]

BYOR: Build Your Own Robot! - posti esauriti

Emanuele Micheli/ Davide Canepa/ Stefano Melis/Luca Gilardi

From 12.15 pm to 1.45 pm · Room 23 · [Kids Workshop]

Colourful Science! Chemical Experiments for kids with common substances. - posti esauriti

Paolo Capobussi

From 12.30 pm to 2.30 pm · Room 1 · [Cortocircuiti]

Teaching our kids how to shape the future

Bethany Koby; Monica Houston; Erica Tiberia; modera Alessio Jacona

From 12.30 pm to 1.30 pm · Room 6 · [Talk]

Printing digital elevation models: tri-dimensional topographic maps

Antonio Caramelli

From 12.30 pm to 1.00 pm · House of Drones · [Talk]

First Raspberry Pi 2 Flying Drone

Roberto Navoni

From 12.30 pm to 1.00 pm · Room 15 · [Talk]

How to start a hardware startup that goes to production!

Alfredo Belfiori (Deus Ex Aria) & Simone Totaro (LeapMetrics)

From 12.30 pm to 1.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 12.30 pm to 1.30 pm · Room 10 · [Cortocircuiti]

Inventing Future Everyday

Carlo Ratti; Riccardo Luna

From 12.30 pm to 1.30 pm · Room 2 · [Talk]

Turn your flower pots into Internet of Things (IoT) moisture sensors: A live-build

Alberto Soattin

From 12.30 pm to 1.30 pm · Room 11 · [Cortocircuiti]

Making food

Vittorio Bava; Francesco Bombardi;

From 12.45 pm to 1.45 pm · Room 8 · [Talk]

FabLab THE CITY OF SCIENCE: SCIENCE AS A LINK BETWEEN RELEASE, AND PRODUCTION Match.

Carla Langella - Seconda Università di Napoli

From 1.00 pm to 1.30 pm · Stage 3 · [Talk]

Makers for Engineers Without Borders

Anjan Contractor

From 1.00 pm to 1.30 pm · Room 5 · [Talk]

How to organize a Mini Maker Faire in Italy: the example of Trieste

Carlo Fonda

From 1.00 pm to 2.00 pm · Room 12 · [Talk]

Robots that see like humans - Real Time Stereo Vision with ZED camera on Nvidia Jetson TK1

Walter Lucetti

From 1.00 pm to 2.00 pm · Room 9 · [Talk]

GOOFO, your eyes on Virtual Reality

Modugno Luca, Mitchell Broner Squire, Marco Bonanni

From 1.00 pm to 3.00 pm · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Orchestre Residuali

Andrea Valle

From 1.00 pm to 2.00 pm · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Un gran risotto senza rinunce

Consorzio Sabina Olivoltori, Casale dei Pozzi

From 1.00 pm to 1.30 pm · Room 16 · [Talk]

iV Electronic Violin by LIUTALY

Claudio Capponi/ Carlo Ottaviani

From 1.15 pm to 2.15 pm · Room 15 · [Talk]

Start your Hardware Business today

Robert Jänisch

From 1.30 pm to 2.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 1.30 pm to 2.30 pm · Room 10 · [Cortocircuiti]

Meno Internet più Cabernet

Massimo Marchiori, modera Riccardo Luna

From 1.30 pm to 2.30 pm · Room 11 · [Cortocircuiti]

Teen Makers

Cesare Cacitti; Valeria Cagnina; Leonardo Falanga; Arianna Moro; Benedetta Vigelini; modera Carlotta Balena

From 1.30 pm to 2.30 pm · Room 7 · [Talk]

mikroBUS™ — a tool to conquer the bottleneck

Aleksandar Nikolic

From 1.45 pm to 2.45 pm · Room 2 · [Talk]

BUILD IT! How to build and develop a vision in Cloud with Bluemix

da definire

From 1.45 pm to 2.45 pm · Room 6 · [Talk]

UDOO Neo, the IoT board: Linux, Arduino, Wireless and embedded sensors to Make your home smart.

Giovanni Burresi, Luca Pisani

From 1.45 pm to 2.45 pm · Room 4 · [Talk]

Slic3r - The software side of 3D printing

Alessandro Ranellucci

From 1.45 pm to 2.15 pm · Room 16 · [Talk]

Connecting java devices for Internet of Things: integration of the NAO robot inside a smart home

Stefano Ditrani - Pasquale Damiani

From 2.00 pm to 3.00 pm · House of Drones · [Performance]

Drone War!

Piloti specializzati

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 21 · [Kids Workshop]

Making a video game - posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

From 2.00 pm to 3.00 pm · Room 3 · [Talk]

Fab Lab Tour Case Study

Francesco Baldassarri

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotic Arm - posti esauriti

Codemotion Kids

From 2.00 pm to 2.45 pm · Room 28 · [Talk]

Open Source Software

Irene Sigismondi

From 2.00 pm to 3.00 pm · Main Stage · [Maker Music]

POISON GARDEN - Maison Noir

POISON GARDEN

From 2.00 pm to 2.30 pm · Room 24 · [Talk]

NOAH più - Chitarra Aumentata

Noahguitars & Tommaso Rosati

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 20 · [Kids Workshop]

The robotic lions tamer! Let's build and program a robot using Kinect sensor - Posti esauriti

Ing. Lorenzo Cesaretti

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 19 · [Kids Workshop]

Conductive Pen - Posti esauriti

DiScienza

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 23 · [Kids Workshop]

QroKee, the strange machine that helps you draw

Stéphane Weibel / Sébastien Schneider

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 22 · [Kids Workshop]

Fruit snack - for children

Nicoletta Mearelli

From 2.00 pm to 3.00 pm · Room 8 · [Talk]

Just do it. Connect anything to the Internet - Conference 1

Jaime González-Arintero Berciano

From 2.15 pm to 3.15 pm · Room 12 · [Talk]

Introduction to ROS and its Navigation Stack

Alessandro Francescon

From 2.30 pm to 3.00 pm · Room 1 · [Talk]

Running an open hardware 3D printing business

Josef Prusa

From 2.30 pm to 3.00 pm · Stage 3 · [Talk]

How to succeed in drakkar building.

Thomas Devineaux, Benjamin Dubois

From 2.30 pm to 3.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 2.30 pm to 3.30 pm · Room 10 · [Cortocircuiti]

A marketplace for european makers

Stefano Micelli; Ilaria Contrastini

From 2.30 pm to 3.30 pm · Room 11 · [Cortocircuiti]

Industry 4.0

Stefano Firpo; Cosimo Palmisano; Gianni Potti; Marco Tarantola; modera Alessio Jacona

From 2.30 pm to 3.30 pm · Room 9 · [Talk]

Earthquakes 2.0: from the seismometer to the web

Alessandro Amato

From 2.45 pm to 6.45 pm · Room 17 · [Workshop]

Paper Architecture - Joung

tutti i professori del cesma, dottorandi, studenti borsisti

From 3.00 pm to 4.00 pm · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Caterina Caselli Sugar

Caterina Caselli Sugar

From 3.00 pm to 4.00 pm · Stage 3 · [Talk]

Tracking clouds and rain with low cost GPS chips

Saji Hameed, Eugenio Realini, Shinya Ishida

From 3.00 pm to 4.00 pm · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera - Cogli la differenza!

Pandalì e Le golosizie di Miranda

From 3.00 pm to 4.00 pm · Room 7 · [Talk]

Scan in a Box - Made in Italy 3D Scanner

Gabriele Berta

From 3.00 pm to 6.45 pm · Room 14 · [Workshop]

"Made in Rome", common good - Creativity Artisan between Tradition and Innovation : historical, cultural and future reasons

Maestro Giorgio Battistelli, Prof.ssa Adelina Borruto, Prof. Fiorenzo Mascagna, Arch. Prof. Benedetto Todaro, Maestro Maurizio Lauri, Maestro Andrea La Rovere, Prof. Luigi Gentili, Prof. Giuseppe Ragnetti, Arch. Dionisio Mariano Magni

From 3.00 pm to 4.00 pm · Room 4 · [Talk]

3D printing and polluting gas evolution

Fabrizio Merlo / Stefano Mazzoni

From 3.00 pm to 4.00 pm · Room 2 · [Talk]

Designing for the Internet of Things

Massimiliano Dibitonto

From 3.00 pm to 4.00 pm · Room 27 · [Performance]

Digital painting performance using optical tracking devices

Alekos DIACODIMITRI

From 3.00 pm to 4.00 pm · Room 6 · [Talk]

Online PCB ordering

Mauro Villa

From 3.00 pm to 4.00 pm · House of Drones · [Performance]

Multirotor Lift challange

Piloti specializzati in gare di sollevamento

From 3.00 pm to 6.30 pm · Room 29 · [Workshop]

Innovation: How to get it right and how to make it real"

Massimo Andriolo e Alberto Luna

From 3.00 pm to 3.45 pm · Room 28 · [Talk]

H2 range extender for HHV - HYDROGEN HYBRID VEHICLE and 3D solar printer

Livio de Santoli, Angelo Consoli & Jeremy Rifkins via Skype

From 3.00 pm to 5.30 pm · Room 32 · [Workshop]

FabAcademy Highlights: Molding and Casting

Fiore Basile - Fab Lab Toscana

From 3.00 pm to 6.00 pm · Room 30 · [Workshop]

Wearables for beginners: Make your textile sensor for microcontrollers

Zoe Romano

From 3.15 pm to 4.15 pm · Room 8 · [Talk]

Participatory design - Create the new Laser

Filippo Del Carria, Trotec Laser - Alex Jauker, Trotec Laser - Enrico Bassi, Open Dot

From 3.15 pm to 3.45 pm · Room 16 · [Talk]

Makerspace in libraries

Luca Ferroni / Matteo Micheletti / Lorenzo Farinelli /makerspace team

From 3.15 pm to 4.15 pm · Room 15 · [Talk]

Horizon 2020 and Digital Do It Yourself: social, technological and cultural impact

Marco Fioretti, Free Knowledge Institute

From 3.30 pm to 4.30 pm · Room 1 · [Cortocircuiti]

The best 3d printer of the world: the human body

Riccardo Sabatini

From 3.30 pm to 4.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 3.30 pm to 4.30 pm · Room 11 · [Cortocircuiti]

Innovation and Heritage: How can makers help

Cat Allman; Giovanni Bossi; Maurizio Costabeber; modera Stefano Micelli

From 3.30 pm to 4.30 pm · Room 10 · [Cortocircuiti]

Notizie che non lo erano. Perché certe storie sono troppo belle per essere vere

Luca Sofri, modera Aldo Pecora

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 23 · [Kids Workshop]

QroKee, the strange machine that helps you draw

Stéphane Weibel / Sébastien Schneider

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 19 · [Kids Workshop]

Stop Motion - Posti esauriti

DiScienza

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 21 · [Kids Workshop]

Qmod: Alternative Energy Workshop

Dana Cannam

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 22 · [Kids Workshop]

Upcycling for kids - posti esauriti

Alessandra Zagni, Lorenza Salati

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 20 · [Kids Workshop]

LED-paper airplanes for early education - Posti esauriti

Art & Craft School Robotti: Tomi Dufva & Jukka Hautamäki

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 18 · [Kids Workshop]

Toys in 3d - Posti esauriti

Codemotion Kids

From 4.00 pm to 5.00 pm · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Il bicchiere è servito

Luigi Bormioli, Vinoi

From 4.00 pm to 4.45 pm · Room 28 · [Talk]

Future Factory. Makers , Customization and Design Parametrics

Loredana Di Lucchio e Viktor Malakuczi

From 4.00 pm to 4.30 pm · House of Drones · [Performance]

4G Drone by TIM

Volo dimostrativo

From 4.00 pm to 4.30 pm · Room 25 · [Talk]

Scienza interattiva: progettazione e realizzazione Exhibit

Stefania Ferroni - Riccardo Vittorietti - LOfficina

From 4.00 pm to 5.00 pm · Room 9 · [Talk]

3D printing & Architecture

Yuri Costantini

From 4.00 pm to 5.00 pm · Main Stage · [Maker Music]

Fields (performance for electromagnetic instruments and residual sounds)

Simone Pappalardo

From 4.00 pm to 4.30 pm · Stage 3 · [Talk]

Elecrochemical Sensors, the Next Generation for Robot Senses

Sami Yunus

From 4.15 pm to 5.15 pm · Room 4 · [Talk]

Italian RepRap Group meeting - RepRap Forum users and projects

Federico Marcon, Enrico Da Re, Davide Dalfiume, Alberto Cotronei

From 4.15 pm to 5.15 pm · Room 6 · [Talk]

The Common Parts Library and 1-Click Manufacturing

Sam Wurzel

From 4.15 pm to 5.15 pm · Room 7 · [Talk]

From makers to entrepreneurs: actions and tools for innovative startup

Lina D'Amato

From 4.15 pm to 5.15 pm · Room 15 · [Talk]

Kids build their professional drones: the open source "Making Drones" project, the Papa-drone and what 8-17 years old students can make.

"Making Drones" 8-17 years old students coordinated by Claudio Becchetti with Making drones team

From 4.30 pm to 5.30 pm · Room 11 · [Cortocircuiti]

See, communicate, prevent: technology for health.

Luigi Battista; Lorenzo Di Ciaccio; Saverio Murgia; Valerio Sperati; modera Alessandro Frau

From 4.30 pm to 5.30 pm · Room 2 · [Talk]

Windows 10 IoT Core for beginners

Pier Calderan

From 4.30 pm to 7.00 pm · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Genuino Synth Orchestra

Alessandro Contini

From 4.30 pm to 5.30 pm · Room 10 · [Cortocircuiti]

Casa Jasmina: The Iot for real people

Massimo Banzi; Bruce Sterling

From 4.30 pm to 5.30 pm · Room 1 · [Cortocircuiti]

How to create a software house in Italy. The case of Assetto Corsa

Marco Massarutto; modera Jaime D'Alessandro

From 4.30 pm to 5.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 4.30 pm to 5.30 pm · Room 8 · [Talk]

Genzyme Make(r) connections

Aldo Soligno, emerging talent in the documentary photography landscape Simona Bellagambi, International Affairs at Uniamo FIMR onlus and Member of Eurordis Board of Directors Serena Bartezzati, Media relations at UNIAMO FIMR onlus; Tullio Boi, cartoonist

From 4.30 pm to 6.30 pm · House of Drones · [Performance]

First Person View Drone Racing

Piloti vari

From 4.45 pm to 5.45 pm · Room 12 · [Talk]

Swarm robotics: from super-organisms to collective intelligence

Vito Trianni

From 4.45 pm to 5.15 pm · Stage 3 · [Talk]

The value of the wastes don't call them scraps

Susanna Martucci Fortuna - Alice Fortuna

From 5.00 pm to 5.30 pm · Room 27 · [Talk]

How Maker Faire made a dream come true

Davide Marin, Pipino Manuela

From 5.00 pm to 6.00 pm · Stage 4 · [Performance]

Robotic dance

Trio di robot RoboNova

From 5.00 pm to 6.00 pm · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Un gran risotto senza rinunce

Consorzio Sabina Olivoltori, Casale dei Pozzi

From 5.00 pm to 5.45 pm · Room 28 · [Talk]

Security via Uncertainty: The Amazing Resources of Quantum Physics

Fabio Antonio Bovino

From 5.00 pm to 5.30 pm · Room 25 · [Talk]

uNav - scheda controllo motori miniaturizzata

Officine Robotiche

From 5.15 pm to 5.45 pm · Stage 2 · [Talk]

springlift : maker's standing desk

Balazs Torma

From 5.30 pm to 6.30 pm · Room 6 · [Talk]

Startup and Maker: how to be an international startup, appealing for the USA investors

Alfredo Adamo

From 5.30 pm to 7.00 pm · Room 19 · [Kids Workshop]

Conductive Pen - Posti esauriti

DiScienza

From 5.30 pm to 6.30 pm · Room 11 · [Cortocircuiti]

Internet of things

Michele Festuccia; Daniele Lago; Roberto Siagri; modera Andrea Granelli

From 5.30 pm to 6.30 pm · Room 7 · [Talk]

The personal fabricator "all in one"

Roberto Lucchesi

From 5.30 pm to 7.00 pm · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotic Arm - posti esauriti

Codemotion Kids

From 5.30 pm to 6.30 pm · Room 1 · [Cortocircuiti]

Roma Uber Scooter

Gianmarco Carnovale; Oliver Page

From 5.30 pm to 7.00 pm · Room 20 · [Kids Workshop]

BYOR: Build Your Own Robot! - posti esauriti

Emanuele Micheli/ Davide Canepa/ Stefano Melis/Luca Gilardi

From 5.30 pm to 6.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 5.30 pm to 7.00 pm · Room 22 · [Kids Workshop]

ALEVIAR - Posti esauriti

Claudio Critelli

From 5.30 pm to 7.00 pm · Room 23 · [Kids Workshop]

Making Drones - posti esauriti

Studenti dell’Istituto Massimo e il team di Making Drones (Claudio Becchetti P. Sergio Cavicchia SJ, e da 11 volontari, Michele Caprasecca, Marco Carli, Dante Dessena, Giovanna De Maio, Marco De Palma, Massimiliano Di Dio, Fabrizio Olati, Federica Pa

From 5.30 pm to 6.30 pm · Room 15 · [Talk]

Skyward Experimental Rocketry: from University to Space.

Luca Di Pancrazio, Andrea Gatti

From 5.30 pm to 6.30 pm · Room 10 · [Talk]

With LiFi, creating the light as a service - communication through the light

Suat TOPSU founder of OLEDCOMM

From 5.30 pm to 7.00 pm · Room 21 · [Kids Workshop]

Kid Pix

Ilaria La Manna/Alejandra Diez de Leon Lastras

From 6.00 pm to 7.00 pm · Main Stage · [Maker Music]

JoyCut

JoyCut

From 6.00 pm to 6.45 pm · Room 28 · [Talk]

ExPortus, the Roman Empire close at…oar

Lucia Marsicano, Francesco Iaia

From 6.00 pm to 7.00 pm · Room 26 · [Talk]

Parliamo di tecnologia al servizio del consumatore Nuove tecnologie applicate all’agricoltura

Ram Multimedia –Biopic

From 6.30 pm to 7.00 pm · House of Drones · [Performance]

Free test of minidrones by the audience

na

Sunday 18 October

From 10.00 am to 1.00 pm · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Soundmachines NS1nanosynth

Davide Mancini, Claudio Silvestrini

From 10.00 am to 12.00 pm · Main Stage · [Maker Music]

Elettrodomestica

Riciclato Circo Musicale

From 10.00 am to 7.00 pm · Isola Kids 6 · [Kids Workshop]

FIRST LEGO LEAGUE ITALY

Stefano Monfalcon e Andrea Denaro

From 10.00 am to 11.30 am · House of Drones · [Performance]

Hoovering team challange

Piloti specializzati

From 10.00 am to 7.00 pm · Isola Kids 7 · [Kids Workshop]

Outdoor wooden game, several models of balanced rocking chairs from 2 to 4 seats, easy to realize by a cnc mill and to assemble in press fit.

Eder Freed Laureano Leon (Architetto e Designer Industriale) in collaborazione con Walter Gonzales Arnao (Architetto e Designer Industriale)

From 10.00 am to 7.00 pm · Isola Kids 1 · [Kids Workshop]

From flowers to cities

Codemotion Kids

From 10.00 am to 7.00 pm · Isola Kids 2 · [Kids Workshop]

How Smart Is Your Phone?

DiScienza

From 10.00 am to 11.00 am · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Meditazione prêt à porter

Domori S.r.l., Bottega S.p.a

From 10.00 am to 7.00 pm · Isola Kids 5 · [Kids Workshop]

MAGA' MAKE - Gioca Esplora

Assia Hassanein - Silvia Sacco

From 10.00 am to 7.00 pm · Room 17 · [Talk]

Watterott

Stephan Watterott

From 10.15 am to 11.15 am · Room 2 · [Talk]

Open Source Hardware and Software with BeagleBoard X15, AM57x and Wireless Connectivity in the Cloud

Artem Aginsky & Iain Hunter

From 10.30 am to 12.30 pm · Isola Kids 4 · [Kids Workshop]

Family Creative Learning: children and their parents learn and code together through the use of creative technologies

Agnese Addone, Laura Brandolini, Caterina Moscetti, Marco Vigelini e mentor provenienti da tutta Italia

From 10.30 am to 12.00 pm · Room 20 · [Kids Workshop]

BYOR: Build Your Own Robot! - posti esauriti

Emanuele Micheli/ Davide Canepa/ Stefano Melis/Luca Gilardi

From 10.30 am to 12.00 pm · Room 22 · [Kids Workshop]

Paper architecture - Children - Posti esauriti

Borsisti e tirocinanti del CeSMA

From 10.30 am to 11.30 am · Room 16 · [Talk]

Ywatch - PERSONAL HEALTH, SECURITY AND COMMUNICATION DEVICE

Ferdinando Perone

From 10.30 am to 12.00 pm · Room 23 · [Kids Workshop]

Colourful Science! Chemical Experiments for kids with common substances. - posti esauriti

Paolo Capobussi

From 10.30 am to 11.30 am · Room 1 · [Cortocircuiti]

.

Pietro Gabriele; Filippo Moroni; Enrico Dini; Massimo Moretti; Stefano Fancelli

From 10.30 am to 11.30 am · Room 11 · [Cortocircuiti]

Makers and large retailers

Raffaele Giancipoli; Alessandro Masserdotti; Marcella Pizzuto; modera Alessio Jacona

From 10.30 am to 11.00 am · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 10.30 am to 11.30 am · Room 10 · [Cortocircuiti]

Economia digitale L'industria e i mercati di internet e dei nuovi media

Paolo Cellini, modera Arcangelo Rociola

From 10.30 am to 12.00 pm · Room 19 · [Kids Workshop]

Tinkering Wearable - Posti esauriti

DiScienza

From 10.30 am to 11.00 am · Room 4 · [Talk]

Kentstrapper Noah: print it everywhere

Luciano Cantini, Leandro Materni

From 10.30 am to 12.00 pm · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotic Arm - posti esauriti

Codemotion Kids

From 10.30 am to 12.00 pm · Room 21 · [Kids Workshop]

Coding Lab - posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

From 11.00 am to 12.00 pm · Room 5 · [Talk]

How to fund a Fablab

Paolo Franceschini

From 11.00 am to 12.00 pm · Room 7 · [Talk]

Scan in a Box - Application fields

Gabriele Berta, Giulio Bigliardi

From 11.00 am to 1.00 pm · Room 33 · [Workshop]

VisualFood, the edible food art

Rita Loccisano

From 11.00 am to 12.00 pm · Stage 4 · [Performance]

Robotic dance

Trio di robot RoboNova

From 11.00 am to 12.00 pm · Room 9 · [Talk]

LASER MAKER - From the idea to selling troughout the laser technology

Anna D'Amico, Maketank - Filippo Del Carria, Trotec Laser

From 11.00 am to 12.00 pm · Room 25 · [Talk]

KiteGen: the giant kite that produces clean energy from high altitude winds.

Giancarlo Abbate

From 11.00 am to 11.30 am · Stage 2 · [Talk]

Running an open hardware 3D printing business

Josef Prusa

From 11.00 am to 12.00 pm · Room 6 · [Talk]

IoT Spartans Challenge – A Libelium Initiative

David Bordonada

From 11.00 am to 12.00 pm · Room 14 · [Talk]

Liberating Interaction with New Materials and Modular Hardware

Matt Johnson

From 11.00 am to 12.00 pm · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Oggi serviamo il futuro

Ferrari Farm, Vinoi

From 11.00 am to 11.45 am · Room 28 · [Talk]

How to save 10% of your energy bill

Adriano Cerocchi

From 11.00 am to 11.30 am · Room 15 · [Talk]

Biomedical and 3D printing integration to Simulate Endoscopic

Cofounder 3DiTALY Antonio Alliva e Giampiero Romano con Antonella Felici

From 11.00 am to 1.00 pm · Room 32 · [Workshop]

Learn to program and building amazing connected projects with INTOINO!

Marco Bestonzo

From 11.00 am to 12.00 pm · Room 24 · [Talk]

How to succeed in drakkar building.

Thomas Devineaux, Benjamin Dubois

From 11.00 am to 1.00 pm · Room 30 · [Workshop]

Smart Home: Learn how to write sketches to control radio led bulbs

PIETRO MOSCETTA, FELICE NIBALDI.

From 11.00 am to 11.30 am · Stage 3 · [Talk]

Maker movement -Creating knowledge through basic intention

Tomi Dufva

From 11.00 am to 12.00 pm · Room 27 · [Performance]

Digital painting performance using optical tracking devices

Alekos DIACODIMITRI

From 11.15 am to 11.45 am · Room 4 · [Talk]

3D printing for a sustainable future

Francesco Cavallo

From 11.30 am to 12.30 pm · Room 11 · [Cortocircuiti]

HELP: the power of community in the health

Antonio Alliva; Fabio Gorrasi; Enrico Piccinini; Valentino Megale e Giancarlo Orsin; Riccardo Sabatini; modera Alessandro Frau

From 11.30 am to 12.30 pm · Room 10 · [Cortocircuiti]

BUILDING THE HYPERLOOP: THE FUTURE OF TRANSPORTATION

Bibop G. Gresta

From 11.30 am to 1.30 pm · Room 1 · [Cortocircuiti]

FabLabs in Italy

Italian FabLab Network

From 11.30 am to 12.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 11.30 am to 12.00 pm · House of Drones · [Performance]

4G Drone by TIM

Volo dimostrativo

From 11.30 am to 12.30 pm · Room 2 · [Talk]

Open Hardware/software platform for personal transportation

Sune Pedersen

From 11.45 am to 12.15 pm · Stage 2 · [Talk]

Spaghetti Prop: Rotocast-it

Saverio Silli

From 11.45 am to 12.45 pm · Stage 3 · [Talk]

Skyward Experimental Rocketry: from University to Space.

Luca Di Pancrazio, Andrea Gatti

From 11.45 am to 12.45 pm · Room 12 · [Talk]

Physical Computing In CS Education: Make Computer Science Tangible

Mareen Przybylla

From 12.00 pm to 1.00 pm · House of Drones · [Performance]

Free test of minidrones by the audience

na

From 12.00 pm to 1.00 pm · Room 4 · [Talk]

RepRap philosophy and homemade 3D printers - Conference with Adrian Bpwyer ed il Gruppo Italiano RepRap

Adrian Bowyer, Federico Marcon, Enrico Da Re, Giacomo Falaschi

From 12.00 pm to 1.00 pm · Room 5 · [Talk]

FabLab, business plan and self-management - The zany case of Fablab Genova

FabLab Genova, mattia salvi

From 12.00 pm to 1.00 pm · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Aperitivi alternativi: che vinca il migliore!

Az. Ag. Cosmo Di Russo, Birrificio Baladin

From 12.15 pm to 1.15 pm · Room 9 · [Talk]

Hicosy: the open source energy monitoring platform

Gerry Nigro

From 12.15 pm to 1.45 pm · Room 22 · [Kids Workshop]

Paper architecture - Children - Posti esauriti

Borsisti e tirocinanti del CeSMA

From 12.15 pm to 1.45 pm · Room 20 · [Kids Workshop]

BYOR: Build Your Own Robot! - posti esauriti

Emanuele Micheli/ Davide Canepa/ Stefano Melis/Luca Gilardi

From 12.15 pm to 1.45 pm · Room 18 · [Kids Workshop]

Toys in 3d - Posti esauriti

Codemotion Kids

From 12.15 pm to 1.15 pm · Room 7 · [Talk]

"Learning through play"

Luca Tesauro Ceo e founder di Giffoni Innovation Hub e Sonia China

From 12.15 pm to 12.45 pm · Room 23 · [Kids Workshop]

Colourful Science! Chemical Experiments for kids with common substances. - posti esauriti

Paolo Capobussi

From 12.15 pm to 1.15 pm · Room 6 · [Talk]

La soluzione integrata di IoT Sensor Management di TI Digital Solutions

Mario Virginio Costamagna

From 12.15 pm to 1.15 pm · Stage 4 · [Talk]

Swarm robotics: from super-organisms to collective intelligence

Vito Trianni

From 12.15 pm to 12.45 pm · Room 14 · [Talk]

Elecrochemical Sensors, the Next Generation for Robot Senses

Sami Yunus

From 12.15 pm to 1.45 pm · Room 21 · [Kids Workshop]

NXT: dai giochi alle competizioni - posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

From 12.15 pm to 1.45 pm · Room 19 · [Kids Workshop]

Stop Motion - Posti esauriti

DiScienza

From 12.30 pm to 1.30 pm · Main Stage · [Maker Music]

Ortocircuito

Giuliano Scarola

From 12.30 pm to 1.30 pm · Room 2 · [Talk]

Author Gregor Luetolf and the Crazy Rooster

Gregor Luetolf

From 12.30 pm to 1.00 pm · Room 24 · [Talk]

ROVINA Project

ROVINA consortium

From 12.30 pm to 1.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 12.30 pm to 1.30 pm · Room 10 · [Cortocircuiti]

Men and Robots: the future is what you think

Stefano Mosconi, modera Arcangelo Rociola

From 12.30 pm to 2.00 pm · Isola Kids 4 · [Talk]

First Lego League Workshop

2IB.Ombi Jacopo Niccolai,Alessandro Mencarelli,Mattia Vettori,Stead Barbagallo,Niccolò Canton, Samuele Cerri,Andrea Fantacci,Fabio Ferraro and Luca Fumagalli with the coach Federica Bettin and Daniele Martini

From 12.30 pm to 1.00 pm · Stage 2 · [Talk]

AmpDiVa - Amplificatori Digitali Valvolari

Marco Rampin

From 12.30 pm to 1.30 pm · Room 16 · [Talk]

RESHAPE 15 wearable technology competition | Award ceremony and final exhibition of all the projects

Aldo Sollazzo Matteo Di Sora

From 12.45 pm to 1.45 pm · Room 8 · [Talk]

mBot-Educational STEM Robot For Kids and Beginners

Martin He

From 1.00 pm to 1.30 pm · Room 14 · [Talk]

La Prima Tent Tree-House costruita in Italia

Dimitri Gramenzi ,Rinaldo Grifoni , Matteo Urbani

From 1.00 pm to 2.00 pm · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Officina del Suono

Costantino Rizzuti

From 1.00 pm to 2.00 pm · Room 15 · [Talk]

Assistive Robots for Older Adults: GiraffPlus and beyond

Alessandra Sorrentino, Amedeo Cesta, Gabriella Cortellessa, AndreA Orlandini

From 1.00 pm to 2.00 pm · Room 12 · [Talk]

Edu-m@kers: who is a maker in education?

Paola Lisimberti - Domenico Aprile

From 1.00 pm to 2.00 pm · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Tutto un altro spuntino

Consorzio Sabina Olivoltori, Pandalì

From 1.30 pm to 2.30 pm · Room 11 · [Cortocircuiti]

Make in Italy and Make in France: what's next

Jean-François Gallouin; Stefano Micelli; Françoise Seince; Tiffany Ziller; modera Alessio Jacona

From 1.30 pm to 2.30 pm · Room 1 · [Cortocircuiti]

FabAcademy and Fab11 reportage

Fiore Basile and FabAcademy alumni

From 1.30 pm to 2.30 pm · Room 6 · [Talk]

The personal fabricator "all in one"

Roberto Lucchesi

From 1.30 pm to 2.30 pm · Room 9 · [Talk]

How to enhance the talents of the Maker to create successful startup

Amedeo Tartaglia

From 1.30 pm to 2.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 1.30 pm to 2.30 pm · Room 7 · [Talk]

How to record earthquakes (and more) using Makers tools

Carlo Giunchi

From 1.45 pm to 6.45 pm · Room 17 · [Workshop]

Fab Textiles, digital fabrication applied in fashion and wearables

Anastasia Pistofidou

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 19 · [Kids Workshop]

Tinkering Wearable - Posti esauriti

DiScienza

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 20 · [Kids Workshop]

The robotic lions tamer! Let's build and program a robot using Kinect sensor - Posti esauriti

Ing. Lorenzo Cesaretti

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 21 · [Kids Workshop]

Welding is fun! - Posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

From 2.00 pm to 2.30 pm · Room 25 · [Talk]

SUNRISE: L'alba dell'Internet sottomarina

FP7 SUNRISE. Project coordinator: Prof. Chiara Petrioli

From 2.00 pm to 7.00 pm · Isola Kids 3 · [Kids Workshop]

tastings of science

Maria Germini, Valentina Sebastiani, Paolo Barucca, Letizia Scacchi, Sandro Iannaccone

From 2.00 pm to 2.30 pm · Stage 2 · [Talk]

Felfil

Collettivo Cocomeri

From 2.00 pm to 3.00 pm · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Il bicchiere è servito

Luigi Bormioli, Vinoi

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 22 · [Kids Workshop]

Fruit snack - for children

Nicoletta Mearelli

From 2.00 pm to 2.30 pm · Stage 4 · [Talk]

Terpsìphoné. It sounds like you

Concetta Cucchiarelli, Stefano Di Pietro

From 2.00 pm to 6.00 pm · Room 32 · [Workshop]

SMD assembly for terrified beginners

Kliment Yanev

From 2.00 pm to 3.00 pm · Stage 3 · [Talk]

POOMMAROBOT: The First Smart Pot in the World.

Gaetano Saurio

From 2.00 pm to 3.00 pm · Room 16 · [Talk]

ONEDAY Make your own sneakers

Roderick Pieters and Troy Nachtigall

From 2.00 pm to 3.00 pm · House of Drones · [Performance]

Multirotor Lift challange

Piloti specializzati in gare di sollevamento

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 23 · [Kids Workshop]

QroKee, the strange machine that helps you draw

Stéphane Weibel / Sébastien Schneider

From 2.00 pm to 4.00 pm · Room 27 · [Performance]

Sculpting human characters with ZBrush 4R7

Roberta Fontana, Pietro Meloni

From 2.00 pm to 4.00 pm · Isola Kids 4 · [Talk]

Workshop Silhouette Cameo

Francesco Capecchi, Elonora Marata, Fabrizio Caligaris

From 2.00 pm to 2.30 pm · Room 5 · [Talk]

Maker in Residence - Knowledge sharing in a fablab

Costantino Bongiorno

From 2.00 pm to 3.00 pm · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Mixed Reality. The workshop is organized by SAE Institute Barcellona

Carlos Villalba

From 2.00 pm to 3.30 pm · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotics and Animatronic - Posti esauriti

Codemotion Kids

From 2.15 pm to 3.00 pm · Room 15 · [Talk]

OpenROV: Making Exploration Accessible

Eric Stackpole

From 2.30 pm to 3.30 pm · Room 11 · [Cortocircuiti]

The house of the future

Mattia Di Stasi; Massimo Moretti; Amleto Picerno Ceraso; Lorenzo Romagnoli; Chiara Tonelli; modera Alessandro Ranellucci

From 2.30 pm to 3.30 pm · Room 10 · [Cortocircuiti]

How the Roman genius interprets the internet of things

Claudio Carnevale

From 2.30 pm to 3.30 pm · Main Stage · [Maker Music]

Stripes of Synthetic Clouds

Giuliano Scarola, Fabio Losito

From 2.30 pm to 3.30 pm · Room 2 · [Talk]

Speak with us! Meet the startup born with the support of Invitalia

Gianluca Fiorillo

From 2.30 pm to 3.30 pm · Room 8 · [Talk]

Just do it. Connect anything to the Internet - Conference 2

Programma da definire

From 2.30 pm to 3.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 2.30 pm to 3.00 pm · Room 12 · [Talk]

Build children's toys with the 3D Printer

Lorenzo Guasti

From 2.30 pm to 3.30 pm · Room 29 · [Cortocircuiti]

Collaborative thinking to solve global problems - Solve For X

Georgia Dienst; Viola Gauci

From 2.30 pm to 3.30 pm · Room 5 · [Talk]

digiFABturing: Robotica industriale e digital fabrication ai tempi dei Fablab

Stefano Paradiso

From 2.45 pm to 3.15 pm · Stage 4 · [Talk]

Steampunk Makers and the New Industrial Revolution

Alessio Ballante, Federico Brandani (Steampact Project)

From 2.45 pm to 3.45 pm · Room 6 · [Talk]

Genzyme Make(r) connections

Aldo Soligno, emerging talent in the documentary photography landscape Simona Bellagambi, International Affairs at Uniamo FIMR onlus and Member of Eurordis Board of Directors Serena Bartezzati, Media relations at UNIAMO FIMR onlus; Tullio Boi, cartoonist

From 2.45 pm to 3.15 pm · Stage 2 · [Talk]

Public Wireless Smartphone Charger

Niccolò Gallarati, Davide Viganò

From 3.00 pm to 4.00 pm · Room 26 · [Talk]

Parliamo di tecnologia al servizio del consumatore Nuove tecnologie applicate all’agricoltura

Ram Multimedia –Biopic

From 3.00 pm to 3.30 pm · Room 24 · [Talk]

The value of the wastes don't call them scraps

Susanna Martucci Fortuna - Alice Fortuna

From 3.00 pm to 4.00 pm · House of Drones · [Performance]

First Person View Piloting Demos

Piloti di gare FPV

From 3.00 pm to 3.45 pm · Room 28 · [Talk]

Surgical forceps to recognize anatomic structures

Vito D'Andrea

From 3.00 pm to 3.30 pm · Room 25 · [Talk]

iono

Sfera Labs

From 3.15 pm to 3.45 pm · Room 15 · [Talk]

Makers, let's make things right

Jonas Martens

From 3.15 pm to 3.45 pm · Stage 3 · [Talk]

InMoov

Gael Langevin and Greg Perry

From 3.15 pm to 4.15 pm · Room 12 · [Talk]

Making at School - A project-based programme tailored for secondary schools

Cristina Martellosio

From 3.30 pm to 4.00 pm · Room 16 · [Talk]

Hacking Couture

Michela MUSTO

From 3.30 pm to 5.30 pm · Room 10 · [Cortocircuiti]

Making Beyond the Great Wall

Jin Shihui; Cheng Chen; Xiao Wenpeng; Lin Yu; modera Alessio Jacona

From 3.30 pm to 4.30 pm · Room 11 · [Cortocircuiti]

Space and Sky: what is the situation in Italy

Gabriele Angeletti e Valentina Celani; Luca Di Pancrazio; Filomena Iorizzo; Giovanni Pandolfi; modera Alessandro Frau

From 3.30 pm to 6.00 pm · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Genuino Synth Orchestra

Alessandro Contini

From 3.30 pm to 4.30 pm · Room 7 · [Talk]

The first year of Opendot. Projects, experiences and future visions...in 3D

Alessandro Masserdotti

From 3.30 pm to 4.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 3.30 pm to 4.30 pm · Stage 4 · [Talk]

Self-produced electronic instruments in scientific investigations

Giuseppe Finizia

From 3.30 pm to 4.00 pm · Stage 2 · [Talk]

BioHack Lab

Associazione Roma Makers

From 3.45 pm to 4.45 pm · Room 8 · [Talk]

IoT Design: Wave4U Idea

Francesco Verolino

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 22 · [Kids Workshop]

Making Drones - posti esauriti

Studenti dell’Istituto Massimo e il team di Making Drones (Claudio Becchetti P. Sergio Cavicchia SJ, e da 11 volontari, Michele Caprasecca, Marco Carli, Dante Dessena, Giovanna De Maio, Marco De Palma, Massimiliano Di Dio, Fabrizio Olati, Federica Pa

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 23 · [Kids Workshop]

QroKee, the strange machine that helps you draw

Stéphane Weibel / Sébastien Schneider

From 3.45 pm to 7.00 pm · Room 20 · [Kids Workshop]

FAB LAT KIDS : EMOsilla, digital fabrication project - Posti Esauriti

Ilaria La Manna, Alejandra Díaz de León Lastras, Alex Garcia

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 18 · [Kids Workshop]

Toys in 3d - Posti esauriti

Codemotion Kids

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 19 · [Kids Workshop]

Stop Motion - Posti esauriti

DiScienza

From 3.45 pm to 5.15 pm · Room 21 · [Kids Workshop]

Qmod: Alternative Energy Workshop

Dana Cannam

From 4.00 pm to 5.00 pm · Room 9 · [Talk]

Titolo: START-UP: facile farle nascere, difficile farle crescere

Roberto Maviglia, Lesya Vorona, Edoardo Narduzzi, Lorenzo Bargellini, Paolo Verna

From 4.00 pm to 5.00 pm · Room 2 · [Talk]

Brand Sponsorship & Data: from exposure to experience

Cristiano Habetswallner, Mariano Tredicini, Marta Gentile, Sefano Livi

From 4.00 pm to 5.00 pm · Main Stage · [Maker Music]

Deep Profundis

Davide Mancini, Paolo Bragaglia, Simona Lisi

From 4.00 pm to 6.00 pm · House of Drones · [Performance]

Free test of minidrones by the audience

na

From 4.00 pm to 4.45 pm · Room 28 · [Talk]

Playing with language and knowledge: BabelNet and BabelTag

Roberto Navigli

From 4.00 pm to 4.30 pm · Room 25 · [Talk]

VIPER: the Python IoT Design Suite

Daniele Mazzei

From 4.00 pm to 4.30 pm · Room 24 · [Talk]

Homegrown RC

Flavio Mastracci, Lorenzo Flamini

From 4.00 pm to 6.00 pm · Isola Kids 4 · [Talk]

Workshop Silhouette Cameo

Cristina Bambini e Tatiana Wakefield

From 4.00 pm to 5.00 pm · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Tutto un altro spuntino

Consorzio Sabina Olivoltori, Pandalì

From 4.00 pm to 5.00 pm · Room 6 · [Talk]

Tune your helloBEEprusa for dual and special materials

Francisco Mendes

From 4.30 pm to 5.30 pm · Room 11 · [Cortocircuiti]

It all began with the sharing economy

Alex Giordano; Stefano Grisenti; Marta Mainieri; Francesca Pesce; Mattia Perroni; modera Simone Cicero

From 4.30 pm to 5.30 pm · Room 12 · [Talk]

Trash Toys for Creative Learning

Adriano Parracciani

From 4.30 pm to 6.00 pm · Room 31 · [Workshop]

FabAcademy Highlights: Electronics Production

Fiore Basile - Fab Lab Toscana

From 4.30 pm to 5.00 pm · Room 5 · [Talk]

Fablab & Grinding Project

Alessandro Tassinari

From 4.30 pm to 5.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 4.45 pm to 5.45 pm · Room 15 · [Talk]

Upcycling and Circular Economy. A way to company renewal?

Alessandra Zagni, Giulio Focardi, Lorenza Salati

From 5.00 pm to 5.45 pm · Room 28 · [Talk]

PAEON: the new frontier of Virtual Medicine

Vadim Alimguzhin, Toni Mancini, Stefano Sinisi

From 5.00 pm to 6.00 pm · Room 7 · [Talk]

Lusi from the sky with drones

Giovanni Romeo

From 5.00 pm to 6.00 pm · Room 8 · [Talk]

System for accelerator beam profile reconstruction using ArduSiPM

Francesco Iacoangeli

From 5.00 pm to 5.30 pm · Room 5 · [Talk]

The FabLab Incubator

Stijn De Mil

From 5.15 pm to 6.15 pm · Room 6 · [Talk]

How to compile a mobile phone?

Berlina Li

From 5.30 pm to 7.00 pm · Room 22 · [Kids Workshop]

ALEVIAR - Posti esauriti

Claudio Critelli

From 5.30 pm to 7.00 pm · Room 19 · [Kids Workshop]

Conductive Pen - Posti esauriti

DiScienza

From 5.30 pm to 7.00 pm · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotic Arm - posti esauriti

Codemotion Kids

From 5.30 pm to 6.00 pm · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

From 5.30 pm to 7.00 pm · House of Drones · [Performance]

First Person View Piloting Demos

Piloti di gare FPV

From 5.30 pm to 6.45 pm · Room 4 · [Workshop]

Universal mechanical 3 - 4 - 5 - 6 axes

Gabriella Gallo- Sergio Pantaloni - Emanuele Baselli - Roncati Carlo -

From 6.00 pm to 7.00 pm · Main Stage · [Maker Music]

Litre

Marcello Cualbu + Hubble

 
Data updated on 2015-10-19 - 9.07.36 pm