Laboratori & Conference

Quest’anno Maker Faire Rome prevede un programma ricco di workshop, talk, performance e attività per adulti e bambini. Nella maggior parte dei casi, per partecipare è necessario presentarsi davanti alla sala qualche minuto prima dell’inizio (la partecipazione è garantita fino ad esaurimento posti disponibili). Nei casi in cui è necessaria la prenotazione è espressamente specificato nella scheda dell’evento e occorre effettuarla online all’indirizzo web indicato nella pagina .
Scarica e stampa il programma
Il calendario è in continuo aggiornamento. Verificare sala e orario prima della partecipazione.

 
VEN 16 SAB 17 DOM 18

Venerdì 16 Ottobre

Dalle 9.00 alle 10.00 · House of Drones · [Performance]

Free test of minidrones by the audience

na

Dalle 9.30 alle 13.00 · Isola Kids 1 · [Kids Workshop]

Digital Storytelling with Python

Codemotion Kids

Dalle 9.30 alle 13.00 · Isola Kids 5 · [Kids Workshop]

Unplugged Programming

Codemotion Kids

Dalle 9.30 alle 19.00 · Isola Kids 1 · [Kids Workshop]

From flowers to cities

Codemotion Kids

Dalle 9.30 alle 13.00 · Isola Kids 4 · [Kids Workshop]

Automata - DIY mechanisms

Explora - Museo dei bambini di Roma

Dalle 9.30 alle 19.00 · Isola Kids 2 · [Kids Workshop]

How Smart Is Your Phone?

DiScienza

Dalle 9.30 alle 19.00 · Isola Kids 6 · [Kids Workshop]

FIRST LEGO LEAGUE ITALY

Stefano Monfalcon e Andrea Denaro

Dalle 9.30 alle 11.00 · Room 10 · [Kids Workshop]

Code your first mobile app - Educational Day - Posti esauriti

Microsoft e Codemotion

Dalle 9.30 alle 19.00 · Isola Kids 5 · [Kids Workshop]

MAGA' MAKE - Gioca Esplora

Assia Hassanein - Silvia Sacco

Dalle 9.30 alle 13.00 · Isola Kids 7 · [Kids Workshop]

LEGO Education WeDo

Codemotion Kids

Dalle 10.00 alle 11.00 · Main Stage · [Maker Music]

Akes & WSHT present: Interactive Music

AKES & WSHT

Dalle 10.00 alle 11.30 · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotics and Animatronic - Educational Day - posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 10.00 alle 11.30 · Room 22 · [Kids Workshop]

Dash&Dot - Educational Day - posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 10.00 alle 11.30 · Room 19 · [Kids Workshop]

Tinkering Wearable - Educational Day - posti esauriti

DiScienza

Dalle 10.00 alle 11.30 · Room 21 · [Kids Workshop]

Intro Java - Educational Day - posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 10.00 alle 10.30 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 10.00 alle 11.30 · Room 23 · [Kids Workshop]

BlueBot - Educational Day - posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 10.00 alle 11.30 · House of Drones · [Performance]

First Person View Piloting Demos

Piloti di gare FPV

Dalle 10.00 alle 11.30 · Room 20 · [Kids Workshop]

We Do Lab - Educational Day - posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

Dalle 10.30 alle 11.30 · Stage 3 · [Talk]

Making at School - A project-based programme tailored for secondary schools

Cristina Martellosio

Dalle 11.00 alle 12.00 · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera, Cogli la differenza

Pandalì e Le golosizie di Miranda

Dalle 11.00 alle 11.30 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 11.00 alle 12.00 · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Toa Mata Band

Giuseppe Acito

Dalle 11.30 alle 12.00 · Room 27 · [Talk]

Build children's toys with the 3D Printer

Lorenzo Guasti

Dalle 11.30 alle 13.00 · Room 22 · [Kids Workshop]

Dash&Dot - Educational Day - posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 11.30 alle 13.00 · Room 23 · [Kids Workshop]

BlueBot - Educational Day - posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 11.30 alle 12.00 · House of Drones · [Performance]

4G Drone by TIM

Volo dimostrativo

Dalle 11.30 alle 13.00 · Room 21 · [Kids Workshop]

Intro Java - Educational Day - posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 11.30 alle 12.30 · Room 7 · [Talk]

Educational robotics and coding for schools

Pietro Alberti

Dalle 11.30 alle 13.00 · Room 10 · [Kids Workshop]

Code your first mobile app - Educational Day - Posti esauriti

Microsoft e Codemotion

Dalle 11.30 alle 13.00 · Room 19 · [Kids Workshop]

Stop Motion - Educational Day - posti esauriti

DiScienza

Dalle 11.30 alle 13.00 · Room 20 · [Kids Workshop]

Coding Lab - Educational Day - posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

Dalle 11.30 alle 13.00 · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotic Arm - Educational Day - posti esauriti

CodemotionKids

Dalle 11.30 alle 12.30 · Stage 3 · [Talk]

Physical Computing In CS Education: Make Computer Science Tangible

Mareen Przybylla

Dalle 12.00 alle 12.30 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 12.00 alle 13.00 · Main Stage · [Maker Music]

Tommaso Rosati Augmented instruments duo

Tommaso Rosati

Dalle 12.00 alle 13.00 · House of Drones · [Performance]

Free test of minidrones by the audience

na

Dalle 12.00 alle 12.30 · Stage 2 · [Talk]

I AM CEO

Zachary Wong

Dalle 12.00 alle 13.00 · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Aperitivi alternativi: che vinca il migliore!

Az. Ag.Cosmo Di Russo, Birrificio Baladin

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 22 · [Kids Workshop]

Fruit snack - for children

Nicoletta Mearelli

Dalle 14.00 alle 14.45 · Room 28 · [Talk]

Innovative methods in environment and cultural heritage protection

Luigi Campanella

Dalle 14.00 alle 19.00 · Isola Kids 4 · [Kids Workshop]

Soccer pitch

Fondazione Mondo Digitale

Dalle 14.00 alle 19.00 · House of Drones · [Performance]

Drone piloting mini -course for the audience

Sapr School

Dalle 14.00 alle 19.00 · Isola Kids 7 · [Kids Workshop]

Outdoor wooden game, several models of balanced rocking chairs from 2 to 4 seats, easy to realize by a cnc mill and to assemble in press fit.

Eder Freed Laureano Leon (Architetto e Designer Industriale) in collaborazione con Walter Gonzales Arnao (Architetto e Designer Industriale)

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 23 · [Kids Workshop]

QroKee, the strange machine that helps you draw

Stéphane Weibel / Sébastien Schneider

Dalle 14.00 alle 15.00 · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera - Meditazione prêt à porter

Domori S.r.l., Bottega S.p.a

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotics and Animatronic - Posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 21 · [Kids Workshop]

Qmod: Alternative Energy Workshop

Dana Cannam

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 20 · [Kids Workshop]

The robotic lions tamer! Let's build and program a robot using Kinect sensor - Posti esauriti

Ing. Lorenzo Cesaretti

Dalle 14.00 alle 19.00 · Room 17 · [Talk]

Watterott

Stephan Watterott

Dalle 14.00 alle 17.00 · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Circuit bending

Tommaso Rosati

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 19 · [Kids Workshop]

Tinkering Wearable - Posti esauriti

DiScienza

Dalle 14.30 alle 15.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 14.30 alle 19.00 · Isola Kids 3 · [Kids Workshop]

tastings of science

Maria Germini, Valentina Sebastiani, Paolo Barucca, Letizia Scacchi, Sandro Iannaccone

Dalle 14.30 alle 16.00 · Room 10 · [Cortocircuiti]

Make in Italy. Il Primo Rapporto sull'Impatto del Digital Manufacturing in Italia

Stefano Micelli; Paolo Reboani; Marco Tarantola; Stefano Venturi; modera Riccardo Luna

Dalle 14.30 alle 15.00 · Main Stage · [Maker Music]

Akes & WSHT present: Interactive Music

AKES & WSHT

Dalle 14.45 alle 15.45 · Room 8 · [Talk]

Design with Arduino like an engineer

Emanuele Bonanni

Dalle 15.00 alle 18.00 · Room 31 · [Workshop]

Parametric customization and prototyping. From concept to customized product

Graziano Mario Valenti, Michele Calvano, Matteo Flavio Mancini

Dalle 15.00 alle 16.30 · Room 4 · [Workshop]

Intuitive description of the omnidirectional motion

Vincenzo Cozzolino e Beniamina Rauch

Dalle 15.00 alle 18.00 · Room 32 · [Workshop]

Self-build interior design with 3d printer and eco materials

Antonio Alliva / Giampiero Romano / Carlo Mariella

Dalle 15.00 alle 16.00 · Stage 2 · [Talk]

ONEDAY Make your own sneakers

Roderick Pieters and Troy Nachtigall

Dalle 15.00 alle 15.30 · Room 12 · [Talk]

The role of the industrial designer in the Maker movement

Glenda Torres Guizado

Dalle 15.00 alle 15.30 · Room 15 · [Talk]

Tracking clouds and rain with low cost GPS chips

Saji Hameed, Eugenio Realini, Shinya Ishida

Dalle 15.00 alle 16.00 · Room 16 · [Talk]

IOT infrastructures without Cloud - how to create modular devices private networks

Girolamo Daniele Bruneo, Giovanni Battista Pullarà, Vincenzo Spatola

Dalle 15.00 alle 16.00 · Room 2 · [Talk]

Getting a headstart with Bluetooth Smart

John Leonard

Dalle 15.00 alle 18.30 · Room 14 · [Workshop]

How to Make a Business Plan for an Upcycling Project

Giulio Focardi

Dalle 15.00 alle 18.00 · Room 26 · [Talk]

Slow Maker: il disegno del cibo

Gaetano Pascale, Carlo Hausmann, Michele Mascaro, William Loria

Dalle 15.00 alle 16.00 · Room 7 · [Talk]

Educational robotics and coding for schools

Pietro Alberti

Dalle 15.00 alle 16.00 · Room 5 · [Talk]

"Made in Rome", project and start up - the Revolution Craft for the Rome's Renaissance, the City of Crafts and Creativity

Renato Giallombardo, Gian Paolo Manzella, Michela Ruggiero, Carlo d'Aloisio Mayo

Dalle 15.00 alle 16.00 · Room 30 · [Talk]

Sensor Buffets for Arduino

Richard Lowe

Dalle 15.00 alle 19.00 · Room 29 · [Talk]

Digitaly

Lorenzo Tagliavanti (Camera di Commercio di Roma), Andrea Di Benedetto (CNA), Diego Ciulli (Google), Amazon, Seat PG, Registro.it

Dalle 15.00 alle 16.00 · Stage 3 · [Talk]

Assistive Robots for Older Adults: GiraffPlus and beyond

Alessandra Sorrentino, Amedeo Cesta, Gabriella Cortellessa, AndreA Orlandini

Dalle 15.00 alle 16.00 · Main Stage · [Maker Music]

Primitive electronics and contemporary music. Light and graphite synth, FM random transmitter with double-bass and percussion

Nassau 1713 (Mainenti, Sanna, Pissavini)

Dalle 15.30 alle 16.30 · Room 12 · [Talk]

Storytelling. Self production told directly from protagonists

Angelo Soldani

Dalle 15.30 alle 16.30 · Room 1 · [Cortocircuiti]

Internet Bill of Rights

Arturo Di Corinto; Flavia Marzano; Guido Scorza; modera Anna Masera

Dalle 15.30 alle 16.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 15.30 alle 17.00 · Room 28 · [Talk]

The Mediterranean diet: an Italian excellence as a lever for a regional development

Donini Lorenzo M – Sapienza University of Rome; Di Domizio Maria Cristina – Federalimentare; Hausmann Carlo – Romamercati; Montanari Armando – Sapienza University of Rome; Rossi Daniele – Confagricoltura

Dalle 15.45 alle 16.45 · Room 15 · [Talk]

KiteGen: the giant kite that produces clean energy from high altitude winds.

Giancarlo Abbate

Dalle 15.45 alle 19.00 · Room 22 · [Kids Workshop]

Super Fab Kids

Ilaria La Manna/ Alejandra Díaz de León Lastras

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 23 · [Kids Workshop]

QroKee, the strange machine that helps you draw

Stéphane Weibel / Sébastien Schneider

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 21 · [Kids Workshop]

BYOR: Build Your Own Robot! - posti esauriti

Emanuele Micheli/ Davide Canepa/ Stefano Melis/Luca Gilardi

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 18 · [Kids Workshop]

Toys in 3d - Posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 20 · [Kids Workshop]

UDOO - Developing an App for IoT with App Inventor and UDOO

Antonio Rizzo

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 19 · [Kids Workshop]

Stop Motion - Posti esauriti

DiScienza

Dalle 16.00 alle 18.30 · House of Drones · [Performance]

First Person View Piloting Demos

Piloti di gare FPV

Dalle 16.00 alle 17.00 · Room 27 · [Talk]

3D printing for a sustainable future

Francesco Cavallo

Dalle 16.00 alle 17.00 · Room 10 · [Cortocircuiti]

Italiani di Frontiera: dal West al Web un'avventura in Silicon Valley

Roberto Bonzio, modera Alessio Jacona

Dalle 16.00 alle 17.00 · Main Stage · [Maker Music]

Usually Nowhere

Yakamoto Kotzuga

Dalle 16.00 alle 19.00 · Room 6 · [Talk]

UP! The credit card computer for Makers and Professional Makers

Fabrizio Del Maffeo & Daniele Cleri

Dalle 16.00 alle 13.00 · Room 5 · [Talk]

Self-produced electronic instruments in scientific investigations

Giuseppe Finizia

Dalle 16.00 alle 16.30 · Room 24 · [Talk]

Lucy is a robot that bends sunlight into your Home

Diva Tommei, Alessio Paoletti, Mattia Di Stasi

Dalle 16.00 alle 17.00 · Room 8 · [Talk]

Professional 3D printing for everyone

Sergio Zenere

Dalle 16.00 alle 17.00 · Stage 4 · [Performance]

3D Eatable Robot

Francesca La Spina

Dalle 16.00 alle 17.00 · Stage 3 · [Talk]

Trash Toys for Creative Learning

Adriano Parracciani

Dalle 16.15 alle 17.15 · Room 16 · [Talk]

IoT, Home automation, e-health : privacy and security issue

Vasco Petruzzi ( CEO ComputArte )

Dalle 16.15 alle 17.15 · Room 2 · [Talk]

Sensor to cloud: concrete scenario

Fabrizio Dominici & Erica Barone

Dalle 16.15 alle 16.45 · Stage 2 · [Talk]

Hacking Couture

Michela MUSTO

Dalle 16.15 alle 17.15 · Room 9 · [Talk]

ArduSiPM: A low cost handled device to detect cosmic ray and nuclear radiation

Valerio Bocci

Dalle 16.15 alle 17.15 · Room 7 · [Talk]

The Future Of Drones And Robotics: The Vision Of Tim Researchers and ROS

Gian Piero Fici

Dalle 16.30 alle 17.30 · Room 1 · [Cortocircuiti]

Crowdfunding: makers and money

Andrea Danielli; Matteo Loglio; Marco Rizzuto; modera Arcangelo Rociola

Dalle 16.30 alle 17.30 · Room 12 · [Talk]

Maker Experience: User-Centered Toolkit for Makers

Mino Parisi

Dalle 16.30 alle 17.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 16.30 alle 18.00 · Room 17 · [Workshop]

Laser PCB

Enrico Bassi

Dalle 17.00 alle 17.30 · Stage 3 · [Talk]

Maker in Residence - Knowledge sharing in a fablab

Costantino Bongiorno

Dalle 17.00 alle 17.30 · Room 15 · [Talk]

How a maker can optimize energy consumption and thermo-hygrometric comfort in a office

Francesco Salamone

Dalle 17.00 alle 17.30 · Room 24 · [Talk]

New technological postcards

Globe Postal Service

Dalle 17.00 alle 17.30 · Room 11 · [Talk]

Makers for Engineers Without Borders

Anjan Contractor

Dalle 17.00 alle 18.00 · Room 10 · [Cortocircuiti]

How we will move in the cities of the future

Mauro Spagnolo

Dalle 17.15 alle 18.00 · Room 28 · [Talk]

Europeana Food and Drink Challenge: a contest for creative teams and digital artisans

Giovanni Ragone

Dalle 17.30 alle 18.30 · Room 7 · [Talk]

Schematic and PCB Design with CircuitMaker

Benjamin Jordan

Dalle 17.30 alle 18.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 17.30 alle 19.00 · Room 21 · [Kids Workshop]

BYOR: Build Your Own Robot! - posti esauriti

Emanuele Micheli/ Davide Canepa/ Stefano Melis/Luca Gilardi

Dalle 17.30 alle 18.00 · Room 11 · [Talk]

Decentralization, Resilience, Cooperation and Recycling - what can we learn from Gaza

Kliment Yanev

Dalle 17.30 alle 19.00 · Room 19 · [Kids Workshop]

Conductive Pen - Posti esauriti

DiScienza

Dalle 17.30 alle 18.00 · Room 25 · [Talk]

Molecola - Responsive surfaces for design

Cecilia Lalatta Costerbosa

Dalle 17.30 alle 18.30 · Room 9 · [Talk]

Tune your helloBEEprusa for dual and special materials

Francisco Mendes

Dalle 17.30 alle 19.00 · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotic Arm - posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 17.30 alle 18.30 · Room 2 · [Talk]

EAGLE PCB Design Software

Richard Hammerl

Dalle 17.30 alle 18.30 · Room 16 · [Talk]

POOMMAROBOT: The First Smart Pot in the World.

Gaetano Saurio

Dalle 17.30 alle 19.00 · Room 23 · [Kids Workshop]

ALEVIAR - Posti esauriti

Claudio Critelli

Dalle 17.30 alle 18.30 · Room 1 · [Cortocircuiti]

Make for China

Massimo Banzi; Jeffrey Kang; modera Barbara Carfagna

Dalle 17.45 alle 18.15 · Room 15 · [Talk]

Solar Powered Internet of Things

Jan Willem Smeenk

Dalle 18.00 alle 19.00 · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Toa Mata Band

Giuseppe Acito

Dalle 18.00 alle 19.00 · Main Stage · [Maker Music]

Artusi Remix Show. A tribute to Italian traditional cuisine

Daniele De Michele "Don Pasta"

Sabato 17 Ottobre

Dalle 10.00 alle 19.00 · Isola Kids 2 · [Kids Workshop]

How Smart Is Your Phone?

DiScienza

Dalle 10.00 alle 10.45 · Room 28 · [Talk]

A robotic exoskeleton for children gait rehabilitation

Alessandra Pacilli

Dalle 10.00 alle 11.30 · Room 27 · [Talk]

Orticale

Stefano Grillo, Giulia Schiavetti, Elena Ruocco

Dalle 10.00 alle 19.00 · Isola Kids 1 · [Kids Workshop]

From flowers to cities

Codemotion Kids

Dalle 10.00 alle 19.00 · Room 17 · [Talk]

Watterott

Stephan Watterott

Dalle 10.00 alle 11.00 · Main Stage · [Maker Music]

instròniks: WE MAKE THE MUSIC (with Arduino, of course...)

Marc Sibila, Jordi Divins

Dalle 10.00 alle 19.00 · Isola Kids 3 · [Kids Workshop]

tastings of science

Maria Germini, Valentina Sebastiani, Paolo Barucca, Letizia Scacchi, Sandro Iannaccone

Dalle 10.00 alle 17.00 · Room 31 · [Workshop]

Make the Future RIGHT NOW with Electric Paint and the Touch Board

Matt Johnson

Dalle 10.00 alle 14.00 · Room 29 · [Talk]

CNA NeXT SchooLab

-

Dalle 10.00 alle 19.00 · Isola Kids 7 · [Kids Workshop]

Outdoor wooden game, several models of balanced rocking chairs from 2 to 4 seats, easy to realize by a cnc mill and to assemble in press fit.

Eder Freed Laureano Leon (Architetto e Designer Industriale) in collaborazione con Walter Gonzales Arnao (Architetto e Designer Industriale)

Dalle 10.00 alle 11.00 · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

DPA Microphone University. Seminario a cura di SAE Institute

Salvatore Zocco per Casale Bauer

Dalle 10.00 alle 14.00 · Room 32 · [Workshop]

SMD assembly for terrified beginners

Kliment Yanev

Dalle 10.00 alle 19.00 · Isola Kids 5 · [Kids Workshop]

MAGA' MAKE - Gioca Esplora

Assia Hassanein - Silvia Sacco

Dalle 10.00 alle 12.30 · House of Drones · [Performance]

Drone piloting mini -course for the audience

Sapr School

Dalle 10.00 alle 19.00 · Isola Kids 6 · [Kids Workshop]

FIRST LEGO LEAGUE ITALY

Stefano Monfalcon e Andrea Denaro

Dalle 10.30 alle 11.30 · Room 10 · [Talk]

Fab Textiles - Experimental Digital Clothing

Anastasia Pistofidou

Dalle 10.30 alle 14.30 · Room 14 · [Workshop]

How to design and build a quadcopter robot: an engineering approach

Luca Agrippino, Giuseppe Arenare

Dalle 10.30 alle 11.30 · Room 3 · [Talk]

Intel® IoT Developer Program

Francesco Baldassarri

Dalle 10.30 alle 12.30 · Room 1 · [Cortocircuiti]

Make, Disrupt, Change the game

Sara Krugman; Camille Bosqué; Mary Huang; modera Alessio Jacona

Dalle 10.30 alle 12.00 · Room 23 · [Kids Workshop]

Colourful Science! Chemical Experiments for kids with common substances. - posti esauriti

Paolo Capobussi

Dalle 10.30 alle 12.00 · Room 21 · [Kids Workshop]

Coding Lab - posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

Dalle 10.30 alle 12.00 · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotics and Animatronic - Posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 10.30 alle 19.00 · Isola Kids 4 · [Kids Workshop]

Family Creative Learning: children and their parents learn and code together through the use of creative technologies

Agnese Addone, Laura Brandolini, Caterina Moscetti, Marco Vigelini e mentor provenienti da tutta Italia

Dalle 10.30 alle 12.00 · Room 20 · [Kids Workshop]

Mozi - J : Playing with modular paper circuits - posti esauriti

Maria Chiara Colciago

Dalle 10.30 alle 11.30 · Room 7 · [Talk]

Developing physical computing solution with UDOO and Android App Inventor in few minutes

Antonio Rizzo, Maurizio Caporali, Francesco Montefoschi

Dalle 10.30 alle 11.30 · Stage 2 · [Talk]

FabLab, business plan and self-management - The zany case of Fablab Genova

FabLab Genova, mattia salvi

Dalle 10.30 alle 11.30 · Room 11 · [Cortocircuiti]

Remaking Education

Agnese Addone; Lorenzo Guasti; Chiara Russo; Giorgio Ventre; Leonardo Zaccone, modera Giulia Lotti

Dalle 10.30 alle 12.30 · House of Drones · [Performance]

First Person View Piloting Demos

Piloti di gare FPV

Dalle 10.30 alle 11.30 · Room 9 · [Talk]

mBot-Educational STEM Robot For Kids and Beginners

Martin He

Dalle 10.30 alle 12.00 · Room 19 · [Kids Workshop]

Tinkering Wearable - Posti esauriti

DiScienza

Dalle 10.30 alle 11.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 10.30 alle 12.00 · Room 22 · [Kids Workshop]

Paper architecture - Children - Posti esauriti

Borsisti e tirocinanti del CeSMA

Dalle 11.00 alle 13.00 · Room 33 · [Workshop]

VisualFood, the edible food art

Rita Loccisano

Dalle 11.00 alle 11.30 · Room 15 · [Talk]

I AM CEO

Zachary Wong

Dalle 11.00 alle 13.00 · Room 30 · [Workshop]

Visualino

ArticaCC

Dalle 11.00 alle 11.45 · Room 28 · [Talk]

Measuring particles by light

Eugenio Fazio

Dalle 11.00 alle 11.30 · Room 5 · [Talk]

Maker movement -Creating knowledge through basic intention

Tomi Dufva

Dalle 11.00 alle 12.00 · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera - Oggi serviamo il futuro

Ferrari Farm, Vinoi

Dalle 11.00 alle 11.30 · Room 4 · [Talk]

3doers: get your project printed or start to print for others

Marco Zappia or Mattia Spinelli

Dalle 11.00 alle 12.00 · Main Stage · [Maker Music]

3Dvarius, the first electric 3D printed violin

Géraldine Puel, Laurent Bernadac

Dalle 11.00 alle 12.00 · Stage 4 · [Talk]

Power of communities

Moushira Elamrawy

Dalle 11.00 alle 11.30 · Room 24 · [Talk]

Nautica sostenibile - Paper8: la barca pieghevole a propulsione ibrida

Paper8 Sailing Team

Dalle 11.00 alle 12.00 · Room 16 · [Talk]

Terpsìphoné. It sounds like you

Concetta Cucchiarelli, Stefano Di Pietro

Dalle 11.15 alle 12.15 · Room 6 · [Talk]

First step: software & 3D design!

Pietro Nardi

Dalle 11.30 alle 12.30 · Room 10 · [Cortocircuiti]

“#HumanizingIoT: The Power of People in industrial IoT applications”

Cosimo Palmisano, modera Aldo Pecora

Dalle 11.30 alle 12.30 · Room 8 · [Talk]

Genzyme Make(r) connections

Aldo Soligno, emerging talent in the documentary photography landscape Simona Bellagambi, International Affairs at Uniamo FIMR onlus and Member of Eurordis Board of Directors Serena Bartezzati, Media relations at UNIAMO FIMR onlus; Tullio Boi, Cartoonist

Dalle 11.30 alle 12.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 11.30 alle 12.00 · Room 5 · [Talk]

Steampunk Makers and the New Industrial Revolution

Alessio Ballante, Federico Brandani (Steampact Project)

Dalle 11.30 alle 12.30 · Room 11 · [Cortocircuiti]

War of drones

Fabrizio D'Urso; Paolo Mirabelli; Roberto Navoni; modera Pino Bruno

Dalle 11.45 alle 12.15 · Room 15 · [Talk]

How to get your 3D printing startup feature on International Media

Davide Sher

Dalle 11.45 alle 12.45 · Room 4 · [Talk]

3D Printing & Law: how to protect a revolution

Avv. Marco Giacomello / Avv. Maria Livia Rizzo

Dalle 11.45 alle 12.45 · Room 7 · [Talk]

Botteghe Digitali (Digital Atelier): the video format reshaping the know-how economy

Giovanni Bossi (Banca IFIS), Stefano Schiavo (Lino's Type), Giorgio Soffiato (Marketing Arena), Stefano Micelli (autore di Futuro Artigiano e Professore di Economia e Management a Ca'Foscari)

Dalle 11.45 alle 12.45 · Room 9 · [Talk]

Innovating Innovation: Thinkers, Designers and Makers @ TIM’s Joint Open Lab

Valeria D’Amico

Dalle 12.00 alle 12.45 · Room 28 · [Talk]

Copyright and the Internet: a legal picture

Irene Sigismondi

Dalle 12.00 alle 12.30 · Room 25 · [Talk]

Portable Amphibious Spherical Robot for land and aquatic deployment

Jaron Lee Jia Wen, Stevanus Satria, Samantha Chan

Dalle 12.00 alle 12.30 · Stage 3 · [Talk]

OpenROV: Making Exploration Accessible

Eric Stackpole

Dalle 12.00 alle 13.00 · Room 12 · [Talk]

Award ceremony of the literary contest "Stories on self" and presentation of the 2016

Angelo Soldani

Dalle 12.00 alle 13.00 · Room 26 · [Talk]

Parliamo di tecnologia al servizio del consumatore Macchinari per alimenti

Sirman

Dalle 12.00 alle 12.30 · Room 24 · [Talk]

openQCM the open source Quartz Crystal Microbalance

Marco Mauro, Raffaele Battaglia, Gianluca Ferrini and Glenda Torres Guizado

Dalle 12.00 alle 12.30 · Stage 2 · [Talk]

Makers, let's make things right

Jonas Martens

Dalle 12.00 alle 13.00 · Main Stage · [Maker Music]

Making the VinBox sound with Daniel Chazarreta.

Daniel Chazarreta / Lucio Gonzalez

Dalle 12.00 alle 13.00 · Room 5 · [Talk]

Meeting of the Organizers of Mini Maker Faires

Alessandro Ranellucci, Carlo Fonda (Trieste Mini Maker Faire), Officine Arduino (Torino Mini Maker Faire), Rimini Beach Mini Maker Faire

Dalle 12.15 alle 13.45 · Room 21 · [Kids Workshop]

Robot kit for kids - posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

Dalle 12.15 alle 13.45 · Room 22 · [Kids Workshop]

Paper architecture - Children - Posti esauriti

Borsisti e tirocinanti del CeSMA

Dalle 12.15 alle 13.45 · Room 18 · [Kids Workshop]

Toys in 3d - Posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 12.15 alle 13.45 · Room 19 · [Kids Workshop]

Stop Motion - Posti esauriti

DiScienza

Dalle 12.15 alle 13.45 · Room 20 · [Kids Workshop]

BYOR: Build Your Own Robot! - posti esauriti

Emanuele Micheli/ Davide Canepa/ Stefano Melis/Luca Gilardi

Dalle 12.15 alle 13.45 · Room 23 · [Kids Workshop]

Colourful Science! Chemical Experiments for kids with common substances. - posti esauriti

Paolo Capobussi

Dalle 12.30 alle 14.30 · Room 1 · [Cortocircuiti]

Teaching our kids how to shape the future

Bethany Koby; Monica Houston; Erica Tiberia; modera Alessio Jacona

Dalle 12.30 alle 13.30 · Room 6 · [Talk]

Printing digital elevation models: tri-dimensional topographic maps

Antonio Caramelli

Dalle 12.30 alle 13.00 · House of Drones · [Talk]

First Raspberry Pi 2 Flying Drone

Roberto Navoni

Dalle 12.30 alle 13.00 · Room 15 · [Talk]

How to start a hardware startup that goes to production!

Alfredo Belfiori (Deus Ex Aria) & Simone Totaro (LeapMetrics)

Dalle 12.30 alle 13.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 12.30 alle 13.30 · Room 10 · [Cortocircuiti]

Inventing Future Everyday

Carlo Ratti; Riccardo Luna

Dalle 12.30 alle 13.30 · Room 2 · [Talk]

Turn your flower pots into Internet of Things (IoT) moisture sensors: A live-build

Alberto Soattin

Dalle 12.30 alle 13.30 · Room 11 · [Cortocircuiti]

Making food

Vittorio Bava; Francesco Bombardi;

Dalle 12.45 alle 13.45 · Room 8 · [Talk]

FabLab THE CITY OF SCIENCE: SCIENCE AS A LINK BETWEEN RELEASE, AND PRODUCTION Match.

Carla Langella - Seconda Università di Napoli

Dalle 13.00 alle 13.30 · Stage 3 · [Talk]

Makers for Engineers Without Borders

Anjan Contractor

Dalle 13.00 alle 13.30 · Room 5 · [Talk]

How to organize a Mini Maker Faire in Italy: the example of Trieste

Carlo Fonda

Dalle 13.00 alle 14.00 · Room 12 · [Talk]

Robots that see like humans - Real Time Stereo Vision with ZED camera on Nvidia Jetson TK1

Walter Lucetti

Dalle 13.00 alle 14.00 · Room 9 · [Talk]

GOOFO, your eyes on Virtual Reality

Modugno Luca, Mitchell Broner Squire, Marco Bonanni

Dalle 13.00 alle 15.00 · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Orchestre Residuali

Andrea Valle

Dalle 13.00 alle 14.00 · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Un gran risotto senza rinunce

Consorzio Sabina Olivoltori, Casale dei Pozzi

Dalle 13.00 alle 13.30 · Room 16 · [Talk]

iV Electronic Violin by LIUTALY

Claudio Capponi/ Carlo Ottaviani

Dalle 13.15 alle 14.15 · Room 15 · [Talk]

Start your Hardware Business today

Robert Jänisch

Dalle 13.30 alle 14.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 13.30 alle 14.30 · Room 10 · [Cortocircuiti]

Meno Internet più Cabernet

Massimo Marchiori, modera Riccardo Luna

Dalle 13.30 alle 14.30 · Room 11 · [Cortocircuiti]

Teen Makers

Cesare Cacitti; Valeria Cagnina; Leonardo Falanga; Arianna Moro; Benedetta Vigelini; modera Carlotta Balena

Dalle 13.30 alle 14.30 · Room 7 · [Talk]

mikroBUS™ — a tool to conquer the bottleneck

Aleksandar Nikolic

Dalle 13.45 alle 14.45 · Room 2 · [Talk]

BUILD IT! How to build and develop a vision in Cloud with Bluemix

da definire

Dalle 13.45 alle 14.45 · Room 6 · [Talk]

UDOO Neo, the IoT board: Linux, Arduino, Wireless and embedded sensors to Make your home smart.

Giovanni Burresi, Luca Pisani

Dalle 13.45 alle 14.45 · Room 4 · [Talk]

Slic3r - The software side of 3D printing

Alessandro Ranellucci

Dalle 13.45 alle 14.15 · Room 16 · [Talk]

Connecting java devices for Internet of Things: integration of the NAO robot inside a smart home

Stefano Ditrani - Pasquale Damiani

Dalle 14.00 alle 15.00 · House of Drones · [Performance]

Drone War!

Piloti specializzati

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 21 · [Kids Workshop]

Making a video game - posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

Dalle 14.00 alle 15.00 · Room 3 · [Talk]

Fab Lab Tour Case Study

Francesco Baldassarri

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotic Arm - posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 14.00 alle 14.45 · Room 28 · [Talk]

Open Source Software

Irene Sigismondi

Dalle 14.00 alle 15.00 · Main Stage · [Maker Music]

POISON GARDEN - Maison Noir

POISON GARDEN

Dalle 14.00 alle 14.30 · Room 24 · [Talk]

NOAH più - Chitarra Aumentata

Noahguitars & Tommaso Rosati

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 20 · [Kids Workshop]

The robotic lions tamer! Let's build and program a robot using Kinect sensor - Posti esauriti

Ing. Lorenzo Cesaretti

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 19 · [Kids Workshop]

Conductive Pen - Posti esauriti

DiScienza

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 23 · [Kids Workshop]

QroKee, the strange machine that helps you draw

Stéphane Weibel / Sébastien Schneider

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 22 · [Kids Workshop]

Fruit snack - for children

Nicoletta Mearelli

Dalle 14.00 alle 15.00 · Room 8 · [Talk]

Just do it. Connect anything to the Internet - Conference 1

Jaime González-Arintero Berciano

Dalle 14.15 alle 15.15 · Room 12 · [Talk]

Introduction to ROS and its Navigation Stack

Alessandro Francescon

Dalle 14.30 alle 15.00 · Room 1 · [Talk]

Running an open hardware 3D printing business

Josef Prusa

Dalle 14.30 alle 15.00 · Stage 3 · [Talk]

How to succeed in drakkar building.

Thomas Devineaux, Benjamin Dubois

Dalle 14.30 alle 15.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 14.30 alle 15.30 · Room 10 · [Cortocircuiti]

A marketplace for european makers

Stefano Micelli; Ilaria Contrastini

Dalle 14.30 alle 15.30 · Room 11 · [Cortocircuiti]

Industry 4.0

Stefano Firpo; Cosimo Palmisano; Gianni Potti; Marco Tarantola; modera Alessio Jacona

Dalle 14.30 alle 15.30 · Room 9 · [Talk]

Earthquakes 2.0: from the seismometer to the web

Alessandro Amato

Dalle 14.45 alle 18.45 · Room 17 · [Workshop]

Paper Architecture - Joung

tutti i professori del cesma, dottorandi, studenti borsisti

Dalle 15.00 alle 16.00 · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Caterina Caselli Sugar

Caterina Caselli Sugar

Dalle 15.00 alle 16.00 · Stage 3 · [Talk]

Tracking clouds and rain with low cost GPS chips

Saji Hameed, Eugenio Realini, Shinya Ishida

Dalle 15.00 alle 16.00 · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera - Cogli la differenza!

Pandalì e Le golosizie di Miranda

Dalle 15.00 alle 16.00 · Room 7 · [Talk]

Scan in a Box - Made in Italy 3D Scanner

Gabriele Berta

Dalle 15.00 alle 18.45 · Room 14 · [Workshop]

"Made in Rome", common good - Creativity Artisan between Tradition and Innovation : historical, cultural and future reasons

Maestro Giorgio Battistelli, Prof.ssa Adelina Borruto, Prof. Fiorenzo Mascagna, Arch. Prof. Benedetto Todaro, Maestro Maurizio Lauri, Maestro Andrea La Rovere, Prof. Luigi Gentili, Prof. Giuseppe Ragnetti, Arch. Dionisio Mariano Magni

Dalle 15.00 alle 16.00 · Room 4 · [Talk]

3D printing and polluting gas evolution

Fabrizio Merlo / Stefano Mazzoni

Dalle 15.00 alle 16.00 · Room 2 · [Talk]

Designing for the Internet of Things

Massimiliano Dibitonto

Dalle 15.00 alle 16.00 · Room 27 · [Performance]

Digital painting performance using optical tracking devices

Alekos DIACODIMITRI

Dalle 15.00 alle 16.00 · Room 6 · [Talk]

Online PCB ordering

Mauro Villa

Dalle 15.00 alle 16.00 · House of Drones · [Performance]

Multirotor Lift challange

Piloti specializzati in gare di sollevamento

Dalle 15.00 alle 18.30 · Room 29 · [Workshop]

Innovation: How to get it right and how to make it real"

Massimo Andriolo e Alberto Luna

Dalle 15.00 alle 15.45 · Room 28 · [Talk]

H2 range extender for HHV - HYDROGEN HYBRID VEHICLE and 3D solar printer

Livio de Santoli, Angelo Consoli & Jeremy Rifkins via Skype

Dalle 15.00 alle 17.30 · Room 32 · [Workshop]

FabAcademy Highlights: Molding and Casting

Fiore Basile - Fab Lab Toscana

Dalle 15.00 alle 18.00 · Room 30 · [Workshop]

Wearables for beginners: Make your textile sensor for microcontrollers

Zoe Romano

Dalle 15.15 alle 16.15 · Room 8 · [Talk]

Participatory design - Create the new Laser

Filippo Del Carria, Trotec Laser - Alex Jauker, Trotec Laser - Enrico Bassi, Open Dot

Dalle 15.15 alle 15.45 · Room 16 · [Talk]

Makerspace in libraries

Luca Ferroni / Matteo Micheletti / Lorenzo Farinelli /makerspace team

Dalle 15.15 alle 16.15 · Room 15 · [Talk]

Horizon 2020 and Digital Do It Yourself: social, technological and cultural impact

Marco Fioretti, Free Knowledge Institute

Dalle 15.30 alle 16.30 · Room 1 · [Cortocircuiti]

The best 3d printer of the world: the human body

Riccardo Sabatini

Dalle 15.30 alle 16.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 15.30 alle 16.30 · Room 11 · [Cortocircuiti]

Innovation and Heritage: How can makers help

Cat Allman; Giovanni Bossi; Maurizio Costabeber; modera Stefano Micelli

Dalle 15.30 alle 16.30 · Room 10 · [Cortocircuiti]

Notizie che non lo erano. Perché certe storie sono troppo belle per essere vere

Luca Sofri, modera Aldo Pecora

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 23 · [Kids Workshop]

QroKee, the strange machine that helps you draw

Stéphane Weibel / Sébastien Schneider

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 19 · [Kids Workshop]

Stop Motion - Posti esauriti

DiScienza

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 21 · [Kids Workshop]

Qmod: Alternative Energy Workshop

Dana Cannam

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 22 · [Kids Workshop]

Upcycling for kids - posti esauriti

Alessandra Zagni, Lorenza Salati

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 20 · [Kids Workshop]

LED-paper airplanes for early education - Posti esauriti

Art & Craft School Robotti: Tomi Dufva & Jukka Hautamäki

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 18 · [Kids Workshop]

Toys in 3d - Posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 16.00 alle 17.00 · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Il bicchiere è servito

Luigi Bormioli, Vinoi

Dalle 16.00 alle 16.45 · Room 28 · [Talk]

Future Factory. Makers , Customization and Design Parametrics

Loredana Di Lucchio e Viktor Malakuczi

Dalle 16.00 alle 16.30 · House of Drones · [Performance]

4G Drone by TIM

Volo dimostrativo

Dalle 16.00 alle 16.30 · Room 25 · [Talk]

Scienza interattiva: progettazione e realizzazione Exhibit

Stefania Ferroni - Riccardo Vittorietti - LOfficina

Dalle 16.00 alle 17.00 · Room 9 · [Talk]

3D printing & Architecture

Yuri Costantini

Dalle 16.00 alle 17.00 · Main Stage · [Maker Music]

Fields (performance for electromagnetic instruments and residual sounds)

Simone Pappalardo

Dalle 16.00 alle 16.30 · Stage 3 · [Talk]

Elecrochemical Sensors, the Next Generation for Robot Senses

Sami Yunus

Dalle 16.15 alle 17.15 · Room 4 · [Talk]

Italian RepRap Group meeting - RepRap Forum users and projects

Federico Marcon, Enrico Da Re, Davide Dalfiume, Alberto Cotronei

Dalle 16.15 alle 17.15 · Room 6 · [Talk]

The Common Parts Library and 1-Click Manufacturing

Sam Wurzel

Dalle 16.15 alle 17.15 · Room 7 · [Talk]

From makers to entrepreneurs: actions and tools for innovative startup

Lina D'Amato

Dalle 16.15 alle 17.15 · Room 15 · [Talk]

Kids build their professional drones: the open source "Making Drones" project, the Papa-drone and what 8-17 years old students can make.

"Making Drones" 8-17 years old students coordinated by Claudio Becchetti with Making drones team

Dalle 16.30 alle 17.30 · Room 11 · [Cortocircuiti]

See, communicate, prevent: technology for health.

Luigi Battista; Lorenzo Di Ciaccio; Saverio Murgia; Valerio Sperati; modera Alessandro Frau

Dalle 16.30 alle 17.30 · Room 2 · [Talk]

Windows 10 IoT Core for beginners

Pier Calderan

Dalle 16.30 alle 19.00 · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Genuino Synth Orchestra

Alessandro Contini

Dalle 16.30 alle 17.30 · Room 10 · [Cortocircuiti]

Casa Jasmina: The Iot for real people

Massimo Banzi; Bruce Sterling

Dalle 16.30 alle 17.30 · Room 1 · [Cortocircuiti]

How to create a software house in Italy. The case of Assetto Corsa

Marco Massarutto; modera Jaime D'Alessandro

Dalle 16.30 alle 17.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 16.30 alle 17.30 · Room 8 · [Talk]

Genzyme Make(r) connections

Aldo Soligno, emerging talent in the documentary photography landscape Simona Bellagambi, International Affairs at Uniamo FIMR onlus and Member of Eurordis Board of Directors Serena Bartezzati, Media relations at UNIAMO FIMR onlus; Tullio Boi, cartoonist

Dalle 16.30 alle 18.30 · House of Drones · [Performance]

First Person View Drone Racing

Piloti vari

Dalle 16.45 alle 17.45 · Room 12 · [Talk]

Swarm robotics: from super-organisms to collective intelligence

Vito Trianni

Dalle 16.45 alle 17.15 · Stage 3 · [Talk]

The value of the wastes don't call them scraps

Susanna Martucci Fortuna - Alice Fortuna

Dalle 17.00 alle 17.30 · Room 27 · [Talk]

How Maker Faire made a dream come true

Davide Marin, Pipino Manuela

Dalle 17.00 alle 18.00 · Stage 4 · [Performance]

Robotic dance

Trio di robot RoboNova

Dalle 17.00 alle 18.00 · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Un gran risotto senza rinunce

Consorzio Sabina Olivoltori, Casale dei Pozzi

Dalle 17.00 alle 17.45 · Room 28 · [Talk]

Security via Uncertainty: The Amazing Resources of Quantum Physics

Fabio Antonio Bovino

Dalle 17.00 alle 17.30 · Room 25 · [Talk]

uNav - scheda controllo motori miniaturizzata

Officine Robotiche

Dalle 17.15 alle 17.45 · Stage 2 · [Talk]

springlift : maker's standing desk

Balazs Torma

Dalle 17.30 alle 18.30 · Room 6 · [Talk]

Startup and Maker: how to be an international startup, appealing for the USA investors

Alfredo Adamo

Dalle 17.30 alle 19.00 · Room 19 · [Kids Workshop]

Conductive Pen - Posti esauriti

DiScienza

Dalle 17.30 alle 18.30 · Room 11 · [Cortocircuiti]

Internet of things

Michele Festuccia; Daniele Lago; Roberto Siagri; modera Andrea Granelli

Dalle 17.30 alle 18.30 · Room 7 · [Talk]

The personal fabricator "all in one"

Roberto Lucchesi

Dalle 17.30 alle 19.00 · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotic Arm - posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 17.30 alle 18.30 · Room 1 · [Cortocircuiti]

Roma Uber Scooter

Gianmarco Carnovale; Oliver Page

Dalle 17.30 alle 19.00 · Room 20 · [Kids Workshop]

BYOR: Build Your Own Robot! - posti esauriti

Emanuele Micheli/ Davide Canepa/ Stefano Melis/Luca Gilardi

Dalle 17.30 alle 18.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 17.30 alle 19.00 · Room 22 · [Kids Workshop]

ALEVIAR - Posti esauriti

Claudio Critelli

Dalle 17.30 alle 19.00 · Room 23 · [Kids Workshop]

Making Drones - posti esauriti

Studenti dell’Istituto Massimo e il team di Making Drones (Claudio Becchetti P. Sergio Cavicchia SJ, e da 11 volontari, Michele Caprasecca, Marco Carli, Dante Dessena, Giovanna De Maio, Marco De Palma, Massimiliano Di Dio, Fabrizio Olati, Federica Pa

Dalle 17.30 alle 18.30 · Room 15 · [Talk]

Skyward Experimental Rocketry: from University to Space.

Luca Di Pancrazio, Andrea Gatti

Dalle 17.30 alle 18.30 · Room 10 · [Talk]

With LiFi, creating the light as a service - communication through the light

Suat TOPSU founder of OLEDCOMM

Dalle 17.30 alle 19.00 · Room 21 · [Kids Workshop]

Kid Pix

Ilaria La Manna/Alejandra Diez de Leon Lastras

Dalle 18.00 alle 19.00 · Main Stage · [Maker Music]

JoyCut

JoyCut

Dalle 18.00 alle 18.45 · Room 28 · [Talk]

ExPortus, the Roman Empire close at…oar

Lucia Marsicano, Francesco Iaia

Dalle 18.00 alle 19.00 · Room 26 · [Talk]

Parliamo di tecnologia al servizio del consumatore Nuove tecnologie applicate all’agricoltura

Ram Multimedia –Biopic

Dalle 18.30 alle 19.00 · House of Drones · [Performance]

Free test of minidrones by the audience

na

Domenica 18 Ottobre

Dalle 10.00 alle 13.00 · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Soundmachines NS1nanosynth

Davide Mancini, Claudio Silvestrini

Dalle 10.00 alle 12.00 · Main Stage · [Maker Music]

Elettrodomestica

Riciclato Circo Musicale

Dalle 10.00 alle 19.00 · Isola Kids 6 · [Kids Workshop]

FIRST LEGO LEAGUE ITALY

Stefano Monfalcon e Andrea Denaro

Dalle 10.00 alle 11.30 · House of Drones · [Performance]

Hoovering team challange

Piloti specializzati

Dalle 10.00 alle 19.00 · Isola Kids 7 · [Kids Workshop]

Outdoor wooden game, several models of balanced rocking chairs from 2 to 4 seats, easy to realize by a cnc mill and to assemble in press fit.

Eder Freed Laureano Leon (Architetto e Designer Industriale) in collaborazione con Walter Gonzales Arnao (Architetto e Designer Industriale)

Dalle 10.00 alle 19.00 · Isola Kids 1 · [Kids Workshop]

From flowers to cities

Codemotion Kids

Dalle 10.00 alle 19.00 · Isola Kids 2 · [Kids Workshop]

How Smart Is Your Phone?

DiScienza

Dalle 10.00 alle 11.00 · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Meditazione prêt à porter

Domori S.r.l., Bottega S.p.a

Dalle 10.00 alle 19.00 · Isola Kids 5 · [Kids Workshop]

MAGA' MAKE - Gioca Esplora

Assia Hassanein - Silvia Sacco

Dalle 10.00 alle 19.00 · Room 17 · [Talk]

Watterott

Stephan Watterott

Dalle 10.15 alle 11.15 · Room 2 · [Talk]

Open Source Hardware and Software with BeagleBoard X15, AM57x and Wireless Connectivity in the Cloud

Artem Aginsky & Iain Hunter

Dalle 10.30 alle 12.30 · Isola Kids 4 · [Kids Workshop]

Family Creative Learning: children and their parents learn and code together through the use of creative technologies

Agnese Addone, Laura Brandolini, Caterina Moscetti, Marco Vigelini e mentor provenienti da tutta Italia

Dalle 10.30 alle 12.00 · Room 20 · [Kids Workshop]

BYOR: Build Your Own Robot! - posti esauriti

Emanuele Micheli/ Davide Canepa/ Stefano Melis/Luca Gilardi

Dalle 10.30 alle 12.00 · Room 22 · [Kids Workshop]

Paper architecture - Children - Posti esauriti

Borsisti e tirocinanti del CeSMA

Dalle 10.30 alle 11.30 · Room 16 · [Talk]

Ywatch - PERSONAL HEALTH, SECURITY AND COMMUNICATION DEVICE

Ferdinando Perone

Dalle 10.30 alle 12.00 · Room 23 · [Kids Workshop]

Colourful Science! Chemical Experiments for kids with common substances. - posti esauriti

Paolo Capobussi

Dalle 10.30 alle 11.30 · Room 1 · [Cortocircuiti]

.

Pietro Gabriele; Filippo Moroni; Enrico Dini; Massimo Moretti; Stefano Fancelli

Dalle 10.30 alle 11.30 · Room 11 · [Cortocircuiti]

Makers and large retailers

Raffaele Giancipoli; Alessandro Masserdotti; Marcella Pizzuto; modera Alessio Jacona

Dalle 10.30 alle 11.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 10.30 alle 11.30 · Room 10 · [Cortocircuiti]

Economia digitale L'industria e i mercati di internet e dei nuovi media

Paolo Cellini, modera Arcangelo Rociola

Dalle 10.30 alle 12.00 · Room 19 · [Kids Workshop]

Tinkering Wearable - Posti esauriti

DiScienza

Dalle 10.30 alle 11.00 · Room 4 · [Talk]

Kentstrapper Noah: print it everywhere

Luciano Cantini, Leandro Materni

Dalle 10.30 alle 12.00 · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotic Arm - posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 10.30 alle 12.00 · Room 21 · [Kids Workshop]

Coding Lab - posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

Dalle 11.00 alle 12.00 · Room 5 · [Talk]

How to fund a Fablab

Paolo Franceschini

Dalle 11.00 alle 12.00 · Room 7 · [Talk]

Scan in a Box - Application fields

Gabriele Berta, Giulio Bigliardi

Dalle 11.00 alle 13.00 · Room 33 · [Workshop]

VisualFood, the edible food art

Rita Loccisano

Dalle 11.00 alle 12.00 · Stage 4 · [Performance]

Robotic dance

Trio di robot RoboNova

Dalle 11.00 alle 12.00 · Room 9 · [Talk]

LASER MAKER - From the idea to selling troughout the laser technology

Anna D'Amico, Maketank - Filippo Del Carria, Trotec Laser

Dalle 11.00 alle 12.00 · Room 25 · [Talk]

KiteGen: the giant kite that produces clean energy from high altitude winds.

Giancarlo Abbate

Dalle 11.00 alle 11.30 · Stage 2 · [Talk]

Running an open hardware 3D printing business

Josef Prusa

Dalle 11.00 alle 12.00 · Room 6 · [Talk]

IoT Spartans Challenge – A Libelium Initiative

David Bordonada

Dalle 11.00 alle 12.00 · Room 14 · [Talk]

Liberating Interaction with New Materials and Modular Hardware

Matt Johnson

Dalle 11.00 alle 12.00 · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Oggi serviamo il futuro

Ferrari Farm, Vinoi

Dalle 11.00 alle 11.45 · Room 28 · [Talk]

How to save 10% of your energy bill

Adriano Cerocchi

Dalle 11.00 alle 11.30 · Room 15 · [Talk]

Biomedical and 3D printing integration to Simulate Endoscopic

Cofounder 3DiTALY Antonio Alliva e Giampiero Romano con Antonella Felici

Dalle 11.00 alle 13.00 · Room 32 · [Workshop]

Learn to program and building amazing connected projects with INTOINO!

Marco Bestonzo

Dalle 11.00 alle 12.00 · Room 24 · [Talk]

How to succeed in drakkar building.

Thomas Devineaux, Benjamin Dubois

Dalle 11.00 alle 13.00 · Room 30 · [Workshop]

Smart Home: Learn how to write sketches to control radio led bulbs

PIETRO MOSCETTA, FELICE NIBALDI.

Dalle 11.00 alle 11.30 · Stage 3 · [Talk]

Maker movement -Creating knowledge through basic intention

Tomi Dufva

Dalle 11.00 alle 12.00 · Room 27 · [Performance]

Digital painting performance using optical tracking devices

Alekos DIACODIMITRI

Dalle 11.15 alle 11.45 · Room 4 · [Talk]

3D printing for a sustainable future

Francesco Cavallo

Dalle 11.30 alle 12.30 · Room 11 · [Cortocircuiti]

HELP: the power of community in the health

Antonio Alliva; Fabio Gorrasi; Enrico Piccinini; Valentino Megale e Giancarlo Orsin; Riccardo Sabatini; modera Alessandro Frau

Dalle 11.30 alle 12.30 · Room 10 · [Cortocircuiti]

BUILDING THE HYPERLOOP: THE FUTURE OF TRANSPORTATION

Bibop G. Gresta

Dalle 11.30 alle 13.30 · Room 1 · [Cortocircuiti]

FabLabs in Italy

Italian FabLab Network

Dalle 11.30 alle 12.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 11.30 alle 12.00 · House of Drones · [Performance]

4G Drone by TIM

Volo dimostrativo

Dalle 11.30 alle 12.30 · Room 2 · [Talk]

Open Hardware/software platform for personal transportation

Sune Pedersen

Dalle 11.45 alle 12.15 · Stage 2 · [Talk]

Spaghetti Prop: Rotocast-it

Saverio Silli

Dalle 11.45 alle 12.45 · Stage 3 · [Talk]

Skyward Experimental Rocketry: from University to Space.

Luca Di Pancrazio, Andrea Gatti

Dalle 11.45 alle 12.45 · Room 12 · [Talk]

Physical Computing In CS Education: Make Computer Science Tangible

Mareen Przybylla

Dalle 12.00 alle 13.00 · House of Drones · [Performance]

Free test of minidrones by the audience

na

Dalle 12.00 alle 13.00 · Room 4 · [Talk]

RepRap philosophy and homemade 3D printers - Conference with Adrian Bpwyer ed il Gruppo Italiano RepRap

Adrian Bowyer, Federico Marcon, Enrico Da Re, Giacomo Falaschi

Dalle 12.00 alle 13.00 · Room 5 · [Talk]

FabLab, business plan and self-management - The zany case of Fablab Genova

FabLab Genova, mattia salvi

Dalle 12.00 alle 13.00 · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Aperitivi alternativi: che vinca il migliore!

Az. Ag. Cosmo Di Russo, Birrificio Baladin

Dalle 12.15 alle 13.15 · Room 9 · [Talk]

Hicosy: the open source energy monitoring platform

Gerry Nigro

Dalle 12.15 alle 13.45 · Room 22 · [Kids Workshop]

Paper architecture - Children - Posti esauriti

Borsisti e tirocinanti del CeSMA

Dalle 12.15 alle 13.45 · Room 20 · [Kids Workshop]

BYOR: Build Your Own Robot! - posti esauriti

Emanuele Micheli/ Davide Canepa/ Stefano Melis/Luca Gilardi

Dalle 12.15 alle 13.45 · Room 18 · [Kids Workshop]

Toys in 3d - Posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 12.15 alle 13.15 · Room 7 · [Talk]

"Learning through play"

Luca Tesauro Ceo e founder di Giffoni Innovation Hub e Sonia China

Dalle 12.15 alle 12.45 · Room 23 · [Kids Workshop]

Colourful Science! Chemical Experiments for kids with common substances. - posti esauriti

Paolo Capobussi

Dalle 12.15 alle 13.15 · Room 6 · [Talk]

La soluzione integrata di IoT Sensor Management di TI Digital Solutions

Mario Virginio Costamagna

Dalle 12.15 alle 13.15 · Stage 4 · [Talk]

Swarm robotics: from super-organisms to collective intelligence

Vito Trianni

Dalle 12.15 alle 12.45 · Room 14 · [Talk]

Elecrochemical Sensors, the Next Generation for Robot Senses

Sami Yunus

Dalle 12.15 alle 13.45 · Room 21 · [Kids Workshop]

NXT: dai giochi alle competizioni - posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

Dalle 12.15 alle 13.45 · Room 19 · [Kids Workshop]

Stop Motion - Posti esauriti

DiScienza

Dalle 12.30 alle 13.30 · Main Stage · [Maker Music]

Ortocircuito

Giuliano Scarola

Dalle 12.30 alle 13.30 · Room 2 · [Talk]

Author Gregor Luetolf and the Crazy Rooster

Gregor Luetolf

Dalle 12.30 alle 13.00 · Room 24 · [Talk]

ROVINA Project

ROVINA consortium

Dalle 12.30 alle 13.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 12.30 alle 13.30 · Room 10 · [Cortocircuiti]

Men and Robots: the future is what you think

Stefano Mosconi, modera Arcangelo Rociola

Dalle 12.30 alle 14.00 · Isola Kids 4 · [Talk]

First Lego League Workshop

2IB.Ombi Jacopo Niccolai,Alessandro Mencarelli,Mattia Vettori,Stead Barbagallo,Niccolò Canton, Samuele Cerri,Andrea Fantacci,Fabio Ferraro and Luca Fumagalli with the coach Federica Bettin and Daniele Martini

Dalle 12.30 alle 13.00 · Stage 2 · [Talk]

AmpDiVa - Amplificatori Digitali Valvolari

Marco Rampin

Dalle 12.30 alle 13.30 · Room 16 · [Talk]

RESHAPE 15 wearable technology competition | Award ceremony and final exhibition of all the projects

Aldo Sollazzo Matteo Di Sora

Dalle 12.45 alle 13.45 · Room 8 · [Talk]

mBot-Educational STEM Robot For Kids and Beginners

Martin He

Dalle 13.00 alle 13.30 · Room 14 · [Talk]

La Prima Tent Tree-House costruita in Italia

Dimitri Gramenzi ,Rinaldo Grifoni , Matteo Urbani

Dalle 13.00 alle 14.00 · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Officina del Suono

Costantino Rizzuti

Dalle 13.00 alle 14.00 · Room 15 · [Talk]

Assistive Robots for Older Adults: GiraffPlus and beyond

Alessandra Sorrentino, Amedeo Cesta, Gabriella Cortellessa, AndreA Orlandini

Dalle 13.00 alle 14.00 · Room 12 · [Talk]

Edu-m@kers: who is a maker in education?

Paola Lisimberti - Domenico Aprile

Dalle 13.00 alle 14.00 · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Tutto un altro spuntino

Consorzio Sabina Olivoltori, Pandalì

Dalle 13.30 alle 14.30 · Room 11 · [Cortocircuiti]

Make in Italy and Make in France: what's next

Jean-François Gallouin; Stefano Micelli; Françoise Seince; Tiffany Ziller; modera Alessio Jacona

Dalle 13.30 alle 14.30 · Room 1 · [Cortocircuiti]

FabAcademy and Fab11 reportage

Fiore Basile and FabAcademy alumni

Dalle 13.30 alle 14.30 · Room 6 · [Talk]

The personal fabricator "all in one"

Roberto Lucchesi

Dalle 13.30 alle 14.30 · Room 9 · [Talk]

How to enhance the talents of the Maker to create successful startup

Amedeo Tartaglia

Dalle 13.30 alle 14.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 13.30 alle 14.30 · Room 7 · [Talk]

How to record earthquakes (and more) using Makers tools

Carlo Giunchi

Dalle 13.45 alle 18.45 · Room 17 · [Workshop]

Fab Textiles, digital fabrication applied in fashion and wearables

Anastasia Pistofidou

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 19 · [Kids Workshop]

Tinkering Wearable - Posti esauriti

DiScienza

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 20 · [Kids Workshop]

The robotic lions tamer! Let's build and program a robot using Kinect sensor - Posti esauriti

Ing. Lorenzo Cesaretti

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 21 · [Kids Workshop]

Welding is fun! - Posti esauriti

Fondazione Mondo Digitale

Dalle 14.00 alle 14.30 · Room 25 · [Talk]

SUNRISE: L'alba dell'Internet sottomarina

FP7 SUNRISE. Project coordinator: Prof. Chiara Petrioli

Dalle 14.00 alle 19.00 · Isola Kids 3 · [Kids Workshop]

tastings of science

Maria Germini, Valentina Sebastiani, Paolo Barucca, Letizia Scacchi, Sandro Iannaccone

Dalle 14.00 alle 14.30 · Stage 2 · [Talk]

Felfil

Collettivo Cocomeri

Dalle 14.00 alle 15.00 · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Il bicchiere è servito

Luigi Bormioli, Vinoi

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 22 · [Kids Workshop]

Fruit snack - for children

Nicoletta Mearelli

Dalle 14.00 alle 14.30 · Stage 4 · [Talk]

Terpsìphoné. It sounds like you

Concetta Cucchiarelli, Stefano Di Pietro

Dalle 14.00 alle 18.00 · Room 32 · [Workshop]

SMD assembly for terrified beginners

Kliment Yanev

Dalle 14.00 alle 15.00 · Stage 3 · [Talk]

POOMMAROBOT: The First Smart Pot in the World.

Gaetano Saurio

Dalle 14.00 alle 15.00 · Room 16 · [Talk]

ONEDAY Make your own sneakers

Roderick Pieters and Troy Nachtigall

Dalle 14.00 alle 15.00 · House of Drones · [Performance]

Multirotor Lift challange

Piloti specializzati in gare di sollevamento

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 23 · [Kids Workshop]

QroKee, the strange machine that helps you draw

Stéphane Weibel / Sébastien Schneider

Dalle 14.00 alle 16.00 · Room 27 · [Performance]

Sculpting human characters with ZBrush 4R7

Roberta Fontana, Pietro Meloni

Dalle 14.00 alle 16.00 · Isola Kids 4 · [Talk]

Workshop Silhouette Cameo

Francesco Capecchi, Elonora Marata, Fabrizio Caligaris

Dalle 14.00 alle 14.30 · Room 5 · [Talk]

Maker in Residence - Knowledge sharing in a fablab

Costantino Bongiorno

Dalle 14.00 alle 15.00 · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Mixed Reality. The workshop is organized by SAE Institute Barcellona

Carlos Villalba

Dalle 14.00 alle 15.30 · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotics and Animatronic - Posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 14.15 alle 15.00 · Room 15 · [Talk]

OpenROV: Making Exploration Accessible

Eric Stackpole

Dalle 14.30 alle 15.30 · Room 11 · [Cortocircuiti]

The house of the future

Mattia Di Stasi; Massimo Moretti; Amleto Picerno Ceraso; Lorenzo Romagnoli; Chiara Tonelli; modera Alessandro Ranellucci

Dalle 14.30 alle 15.30 · Room 10 · [Cortocircuiti]

How the Roman genius interprets the internet of things

Claudio Carnevale

Dalle 14.30 alle 15.30 · Main Stage · [Maker Music]

Stripes of Synthetic Clouds

Giuliano Scarola, Fabio Losito

Dalle 14.30 alle 15.30 · Room 2 · [Talk]

Speak with us! Meet the startup born with the support of Invitalia

Gianluca Fiorillo

Dalle 14.30 alle 15.30 · Room 8 · [Talk]

Just do it. Connect anything to the Internet - Conference 2

Programma da definire

Dalle 14.30 alle 15.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 14.30 alle 15.00 · Room 12 · [Talk]

Build children's toys with the 3D Printer

Lorenzo Guasti

Dalle 14.30 alle 15.30 · Room 29 · [Cortocircuiti]

Collaborative thinking to solve global problems - Solve For X

Georgia Dienst; Viola Gauci

Dalle 14.30 alle 15.30 · Room 5 · [Talk]

digiFABturing: Robotica industriale e digital fabrication ai tempi dei Fablab

Stefano Paradiso

Dalle 14.45 alle 15.15 · Stage 4 · [Talk]

Steampunk Makers and the New Industrial Revolution

Alessio Ballante, Federico Brandani (Steampact Project)

Dalle 14.45 alle 15.45 · Room 6 · [Talk]

Genzyme Make(r) connections

Aldo Soligno, emerging talent in the documentary photography landscape Simona Bellagambi, International Affairs at Uniamo FIMR onlus and Member of Eurordis Board of Directors Serena Bartezzati, Media relations at UNIAMO FIMR onlus; Tullio Boi, cartoonist

Dalle 14.45 alle 15.15 · Stage 2 · [Talk]

Public Wireless Smartphone Charger

Niccolò Gallarati, Davide Viganò

Dalle 15.00 alle 16.00 · Room 26 · [Talk]

Parliamo di tecnologia al servizio del consumatore Nuove tecnologie applicate all’agricoltura

Ram Multimedia –Biopic

Dalle 15.00 alle 15.30 · Room 24 · [Talk]

The value of the wastes don't call them scraps

Susanna Martucci Fortuna - Alice Fortuna

Dalle 15.00 alle 16.00 · House of Drones · [Performance]

First Person View Piloting Demos

Piloti di gare FPV

Dalle 15.00 alle 15.45 · Room 28 · [Talk]

Surgical forceps to recognize anatomic structures

Vito D'Andrea

Dalle 15.00 alle 15.30 · Room 25 · [Talk]

iono

Sfera Labs

Dalle 15.15 alle 15.45 · Room 15 · [Talk]

Makers, let's make things right

Jonas Martens

Dalle 15.15 alle 15.45 · Stage 3 · [Talk]

InMoov

Gael Langevin and Greg Perry

Dalle 15.15 alle 16.15 · Room 12 · [Talk]

Making at School - A project-based programme tailored for secondary schools

Cristina Martellosio

Dalle 15.30 alle 16.00 · Room 16 · [Talk]

Hacking Couture

Michela MUSTO

Dalle 15.30 alle 17.30 · Room 10 · [Cortocircuiti]

Making Beyond the Great Wall

Jin Shihui; Cheng Chen; Xiao Wenpeng; Lin Yu; modera Alessio Jacona

Dalle 15.30 alle 16.30 · Room 11 · [Cortocircuiti]

Space and Sky: what is the situation in Italy

Gabriele Angeletti e Valentina Celani; Luca Di Pancrazio; Filomena Iorizzo; Giovanni Pandolfi; modera Alessandro Frau

Dalle 15.30 alle 18.00 · Maker Music Lab Pav M · [Maker Music]

Genuino Synth Orchestra

Alessandro Contini

Dalle 15.30 alle 16.30 · Room 7 · [Talk]

The first year of Opendot. Projects, experiences and future visions...in 3D

Alessandro Masserdotti

Dalle 15.30 alle 16.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 15.30 alle 16.30 · Stage 4 · [Talk]

Self-produced electronic instruments in scientific investigations

Giuseppe Finizia

Dalle 15.30 alle 16.00 · Stage 2 · [Talk]

BioHack Lab

Associazione Roma Makers

Dalle 15.45 alle 16.45 · Room 8 · [Talk]

IoT Design: Wave4U Idea

Francesco Verolino

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 22 · [Kids Workshop]

Making Drones - posti esauriti

Studenti dell’Istituto Massimo e il team di Making Drones (Claudio Becchetti P. Sergio Cavicchia SJ, e da 11 volontari, Michele Caprasecca, Marco Carli, Dante Dessena, Giovanna De Maio, Marco De Palma, Massimiliano Di Dio, Fabrizio Olati, Federica Pa

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 23 · [Kids Workshop]

QroKee, the strange machine that helps you draw

Stéphane Weibel / Sébastien Schneider

Dalle 15.45 alle 19.00 · Room 20 · [Kids Workshop]

FAB LAT KIDS : EMOsilla, digital fabrication project - Posti Esauriti

Ilaria La Manna, Alejandra Díaz de León Lastras, Alex Garcia

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 18 · [Kids Workshop]

Toys in 3d - Posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 19 · [Kids Workshop]

Stop Motion - Posti esauriti

DiScienza

Dalle 15.45 alle 17.15 · Room 21 · [Kids Workshop]

Qmod: Alternative Energy Workshop

Dana Cannam

Dalle 16.00 alle 17.00 · Room 9 · [Talk]

Titolo: START-UP: facile farle nascere, difficile farle crescere

Roberto Maviglia, Lesya Vorona, Edoardo Narduzzi, Lorenzo Bargellini, Paolo Verna

Dalle 16.00 alle 17.00 · Room 2 · [Talk]

Brand Sponsorship & Data: from exposure to experience

Cristiano Habetswallner, Mariano Tredicini, Marta Gentile, Sefano Livi

Dalle 16.00 alle 17.00 · Main Stage · [Maker Music]

Deep Profundis

Davide Mancini, Paolo Bragaglia, Simona Lisi

Dalle 16.00 alle 18.00 · House of Drones · [Performance]

Free test of minidrones by the audience

na

Dalle 16.00 alle 16.45 · Room 28 · [Talk]

Playing with language and knowledge: BabelNet and BabelTag

Roberto Navigli

Dalle 16.00 alle 16.30 · Room 25 · [Talk]

VIPER: the Python IoT Design Suite

Daniele Mazzei

Dalle 16.00 alle 16.30 · Room 24 · [Talk]

Homegrown RC

Flavio Mastracci, Lorenzo Flamini

Dalle 16.00 alle 18.00 · Isola Kids 4 · [Talk]

Workshop Silhouette Cameo

Cristina Bambini e Tatiana Wakefield

Dalle 16.00 alle 17.00 · Room 26 · [Talk]

Sensi in fiera Tutto un altro spuntino

Consorzio Sabina Olivoltori, Pandalì

Dalle 16.00 alle 17.00 · Room 6 · [Talk]

Tune your helloBEEprusa for dual and special materials

Francisco Mendes

Dalle 16.30 alle 17.30 · Room 11 · [Cortocircuiti]

It all began with the sharing economy

Alex Giordano; Stefano Grisenti; Marta Mainieri; Francesca Pesce; Mattia Perroni; modera Simone Cicero

Dalle 16.30 alle 17.30 · Room 12 · [Talk]

Trash Toys for Creative Learning

Adriano Parracciani

Dalle 16.30 alle 18.00 · Room 31 · [Workshop]

FabAcademy Highlights: Electronics Production

Fiore Basile - Fab Lab Toscana

Dalle 16.30 alle 17.00 · Room 5 · [Talk]

Fablab & Grinding Project

Alessandro Tassinari

Dalle 16.30 alle 17.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 16.45 alle 17.45 · Room 15 · [Talk]

Upcycling and Circular Economy. A way to company renewal?

Alessandra Zagni, Giulio Focardi, Lorenza Salati

Dalle 17.00 alle 17.45 · Room 28 · [Talk]

PAEON: the new frontier of Virtual Medicine

Vadim Alimguzhin, Toni Mancini, Stefano Sinisi

Dalle 17.00 alle 18.00 · Room 7 · [Talk]

Lusi from the sky with drones

Giovanni Romeo

Dalle 17.00 alle 18.00 · Room 8 · [Talk]

System for accelerator beam profile reconstruction using ArduSiPM

Francesco Iacoangeli

Dalle 17.00 alle 17.30 · Room 5 · [Talk]

The FabLab Incubator

Stijn De Mil

Dalle 17.15 alle 18.15 · Room 6 · [Talk]

How to compile a mobile phone?

Berlina Li

Dalle 17.30 alle 19.00 · Room 22 · [Kids Workshop]

ALEVIAR - Posti esauriti

Claudio Critelli

Dalle 17.30 alle 19.00 · Room 19 · [Kids Workshop]

Conductive Pen - Posti esauriti

DiScienza

Dalle 17.30 alle 19.00 · Room 18 · [Kids Workshop]

Robotic Arm - posti esauriti

Codemotion Kids

Dalle 17.30 alle 18.00 · Kids Stage · [Performance]

Meatballs of Science

Daniele Molaro - DiScienza

Dalle 17.30 alle 19.00 · House of Drones · [Performance]

First Person View Piloting Demos

Piloti di gare FPV

Dalle 17.30 alle 18.45 · Room 4 · [Workshop]

Universal mechanical 3 - 4 - 5 - 6 axes

Gabriella Gallo- Sergio Pantaloni - Emanuele Baselli - Roncati Carlo -

Dalle 18.00 alle 19.00 · Main Stage · [Maker Music]

Litre

Marcello Cualbu + Hubble

 
Dati aggiornati il 19/10/2015 - 21.07.36